More

  Стотици домови беа сериозно оштетени или целосно уништени бидејќи повеќе торнада погодија делови од Централна Америка

  spot_img

  Стотици домови беа сериозно оштетени или целосно уништени бидејќи повеќе торнада погодија делови од Централна Америка.

  Надлежните најавија дека и денеска се очекува невреме.

  Националната метеоролошка служба доби повеќе од 90 извештаи за торнада во сојузните држави Тексас, Оклахома, Канзас, Небраска и Ајова.

  Едно од најсилните торнада го погоди градот Омаха во Небраска, каде живеат околу 485.000 луѓе.

  Локалните власти соопштија дека се оштетени куќи и деловни објекти, но нема информации за жртви.

  – Соборени се голем број дрвја. Невремето однесе покриви на многу куќи. Патот на невремето е јасно видлив – изјави началникот на локалната полиција Нил Боначи.

  Каунти Ланкастер, Небраска, објави дека најмалку 12 домови биле оштетени во областа Вејверли, каде воз со 31 вагон излета од шините поради торнадо и истиот систем на бура предизвика целосен колапс на индустриска зграда во која се сместени Гарнер индустрис.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img