More

  Владимир Путин го посети Ким Џонг Ун по повеќе од 20 години

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин повторно ја посети Северна Кореја за прв пат од 2000 година. Со ова Путин ќе ја возврати посетата, бидејќи севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун минатата година ја посети Русија.

  Рускиот претседател Владимир Путин денеска ја започнува дводневната посета на Северна Кореја, која не е домаќин на светски лидер од пандемијата „Ковид-19“.

  Со ова Путин ќе ја врати минатогодишната посета на Ким Џонг Ун на Русија и за прв пат од 2000 година ќе ја посети земјата која, според Западот, ја снабдува Русија со оружје за војната во Украина. И Русија и Северна Кореја ги негираат обвинувањата.

  Иако деталите за посетата на Путин се непознати, руските новински агенции јавуваат дека двајцата лидери ќе потпишат важни документи, меѓу кои веројатно е и договор за стратешко партнерство.

  Путин по втор пат ќе ја посети Северна Кореја. Тој за прв пат ја посети земјата пред 24 години, кога се сретна со тогашниот лидер, таткото на Ким Џонг Ун. Посетата ќе биде и пресвртница затоа што рускиот претседател ретко брза во странство од почетокот на војната во Украина, а Ким не е домаќин на светски лидер во Пјонгјанг од пандемијата на Ковид-19.

  Минатогодишниот состанок на лидерите во Русија ја зголеми загриженоста за договорите за оружје меѓу двете земји, а истото се очекува и оваа година.

  Дека испораката на оружје за Кремљ е при крај, се потврди и во октомври кога, според САД, Северна Кореја испратила оружје во Русија. Во исто време, се вели дека руската армија веќе користела севернокорејски ракети за напади во Украина.

  И Русија и Северна Кореја ги негираат обвинувањата, додека Киев објави дека на боиштата во Украина е пронајдено севернокорејско оружје.

  По посетата на Северна Кореја, Путин ќе замине во дводневна посета на Виетнам, каде се очекува да го зајакне стратешкото партнерство меѓу двете земји.

  Неколку десетици севернокорејски војници денеска на кратко ја преминаа границата со јужниот сосед, од каде што се повлекоа откако беа испукани предупредувачки истрели од јужнокорејските граничари. Тоа е втор ваков инцидент за помалку од две недели, а според јужнокорејскиот Генералштаб, и во двата случаи преминувањето на силно обезбедуваната граница било случајно.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img