More

  Севернокорејската армија накратко ја мина границата со јужниот сосед

  spot_img

  Неколку десетици севернокорејски војници денеска на кратко ја преминаа границата со јужниот сосед, од каде што се повлекоа откако беа испукани предупредувачки истрели од јужнокорејските граничари. Ова е втор инцидент за помалку од две недели, но јужнокорејскиот Генералштаб оценува дека и во двата случаи се работи за случајно преминување на инаку строго чуваната граница.

  Како и на 9 јуни, севернокорејските војници ја преминаа демаркационата линија, на што јужнокорејските војници одговорија со предупредувачки истрели, пренесува француската новинска агенција АФП. Во исто време, јужнокорејскиот Генералштаб достави и информации дека неколку севернокорејски војници се повредени во експлозија на мина во демилитаризираната зона што ги раздвојува земјите, но не го прецизираше датумот на овој настан.
  Сеул предупредува дека во последниот период севернокорејските војници интензивно работат на уништување на патната и железничката инфраструктура што ги поврзуваше земјите кога односите се уште не беа на толку ниско ниво. Во исто време, треба да се зајакне граничната одбрана, вклучително и поставување на дополнителни нагазни мини.

  Во меѓувреме, во последниве недели, Северна Кореја испрати стотици балони за ѓубре кон Јужна Кореја, наводно како одговор на летоците против севернокорејската пропаганда испратени преку граница од јужнокорејски активисти. Се вели дека Пјонгјанг повторно почнал да поставува звучници на својата страна од границата, по примерот на Сеул, кој преку нив емитува пропаганда против властите во северниот сосед.

  Корејскиот полуостров е одделен со демилитаризирана зона формирана по официјално бескрајната војна помеѓу 1950 и 1953 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img