More

  Уште еден моден гигант поднесе барање за стечај

  spot_img

  Не се намалува бројот на стечајци во малопродажбата. Модниот синџир Scotch & Soda, со седиште во Амстердам, мора да поднесе барање за стечај.

  Стечајот е резултат на „сериозни проблеми со готовинскиот тек“ поради карантинот за време на пандемијата, високите цени на енергијата и инфлацијата, пренесуваат германските медиуми во соопштението за печатот на компанијата Scotch & Soda.

  „Одборот на директори на Scotch & Soda мораше да поднесе барање за стечај на Scotch & Soda Nederland“, се вели во соопштението на Scotch & Soda.

  Подружници во Германија
  Scotch & Soda е основана во Амстердам во 1985 година. Компанијата произведува облека за мажи, жени и деца, како и додатоци и парфеми. Scotch & Soda моментално има 246 сопствени филијали и околу 7.000 продавници во стоковните куќи ширум светот, пренесува списанието Fenix.

  Scotch & Soda има најмногу филијали во Германија и Велика Британија, поточно во секоја земја има по 40 продавници. Странските операции сè уште не се погодени од банкротот, а 31 филијала во Холандија ќе останат отворени.

  Peek & Cloppenburg (P&C) со седиште во Дизелдорф, исто така, поднесе барање за несолвентност на почетокот на март, а предизвиците на компанијата се слични на оние на Scotch & Soda.

  Во P&C, сите 67 продажни места во Германија ќе останат отворени без ограничувања, а клиентите ќе можат да продолжат да купуваат во онлајн продавницата. Сепак, дефинитивно ќе има некои промени.

  Модниот синџир Adler веќе го направи тоа. Стечајната постапка требаше да биде отворена во јули 2021 година, по што Адлер воведе нов сопственик и финансиер. По речиси две години, модниот синџир се концентрира на своите 130 филијали, стационарниот бизнис е стабилен.

  Шефот на Адлер, Симон Шретер повеќе не очекува големи случувања од онлајн тргувањето. „Адлер се стреми кон удел од десет до дванаесет проценти во онлајн продажбата – не мора да биде повеќе“, рече шефот на компанијата во интервју за германските медиуми.

  Онлајн продажбата е едвај профитабилна за средните модни синџири
  Високи трошоци, мал профит – вака може да се сумира онлајн бизнисот на модни синџири.

  Само во Германија во 2021 година се вратени околу 530 милиони пакети.

  Според истражувањето, повратна пратка во просек чини 19,51 евро, од кои половина се користат за превоз.

  Големите играчи во индустријата како што се Zara и Uniqlo се обидуваат да се спротивстават на надоместоците за повратен превоз.

  Но, средните трговци на мало како што се Adler, P&C или Scotch & Soda не можат да се потпираат исклучиво на онлајн бизнис, пренесува Fenix.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img