More

  Историска посета: Кси ја напушти Москва откако „влезе во нова ера“ на односите со Путин

  spot_img

  Кинескиот претседател Си Џинпинг ја напушти Москва во средата наутро, по дводневната посета на Русија, со цел зајакнување на врските со неговиот колега Владимир Путин, со кого потврди стратешко партнерство, но нема знаци за пробив кога станува збор за ставање крај на војна во Украина.

  Авионот на Кси полета од московскиот аеродром Внуково откако беше придружуван од почесна стража која ја свиреше руската и кинеската национална химна, објави новинската агенција РИА Новости.

  На полетувањето присуствуваа високи претставници на руската влада.

  За време на посетата, Владимир Путин и Си Џинпинг во вторникот го пофалија влегувањето во „нова ера“ на нивните „посебни“ односи.Рускиот претседател претпазливо го поддржа кинескиот план за решавање на конфликтот во Украина, истовремено обвинувајќи го Киев дека го отфрла.

  Неодамнешниот мировен план на Пекинг за Украина, кој повикува на прекин на огнот, но не повикува на повлекување на руските сили, продолжува да се соочува со критики на Запад.

  Во отсуство на напредок во однос на Украина, самитот првенствено имаше за цел да ја покаже силата на односите меѓу Русија и Кина, во контекст на зголемените тензии меѓу овие земји и Западот, наведува агенцијата Франс прес.

  Во заедничката изјава со призвук од Студената војна, двајцата лидери го нападнаа Западот, обвинувајќи ги Соединетите држави за „поткопување“ на меѓународната безбедност за да ја задржат својата „воена предност“ и изразија „загриженост“ за зголеменото присуство на НАТО во Азија.

  Патувањето на Кси во Москва беше важна поддршка на шефот на руската држава, кој од минатата недела беше цел на налог за апсење од Меѓународниот кривичен суд (МКС).

  Посетата на кинескиот претседател на Русија, исто така, доаѓа во време кога Москва во голема мера ја преориентира својата економија кон Кина во услови на западни санкции.

  Во овој контекст, Путин во вторникот објави дека постигнал договор со Кси за гигантскиот проект на гасоводот Siberian Power 2, кој ќе и овозможи на Русија да испорачува 50 милијарди кубни метри дополнителен гас годишно.

  Кси исто така го покани Путин да ја посети Кина оваа година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img