More

  Пулмолозите ги наведоа најчестите „виновници“ за ноќната кашлица

  spot_img

  Д-р Џонатан Парсонс, пулмолог од медицинскиот центар Векснер на Универзитетот во Охајо, вели дека кашлањето е заштитен механизам кој служи за чистење на дишните патишта.

  Постојат неколку начини на кои лекарите се обидуваат да ја откријат причината за ноќната кашлица, а пулмологот од Клиниката во Кливленд, д-р Џозеф Кабаза, наведува дека пред сè, потребно е да се одговори на прашањето дали кашлицата е дел од и дневните симптоми.

  Најчести „виновници“ за ноќната кашлица се следните:

  Астма
  Луѓето со астма обично имаат воспалени дишни патишта, што може да доведе до тешкотии со дишењето и кашлање. Кашлицата обично е полоша ноќе или рано наутро.

  Астмата може да биде придружена со стегање во градите и отежнато дишење.

  Според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), два типа на лекови можат да ја третираат астмата: лекови за брзо ублажување на симптомите и лекови кои се земаат секојдневно за да ги задржат нападите на астма под контрола.

  Рефлукс на киселина
  Гастроезофагеалната рефлуксна болест или ГЕРБ е резултат на враќање на стомачната содржина во хранопроводникот. Најчест симптом е горушица, која се чувствува како чувство на печење под градната коска и во грлото.

  Покрај металоиди, доаѓа и непријатно враќање на стомачната содржина во грлото, отежнато голтање, засипнатост и кашлица.

  Ако кашлате само ноќе, рефлуксот на киселина може да биде виновен за вашата кашлица, вели д-р Кабаза, бидејќи киселината во желудникот може да се акумулира кога ќе спиете навечер.

  „Класичниот знак е кашлица која започнува веднаш штом ќе легнете навечер“, додава д-р Парсонс.

  Според Health, други симптоми може да вклучуваат болка во градите, тешкотии при голтање, отежнато дишење.

  ГЕРБ се третира со лекови, промени во животниот стил или операција. Дополнително, д-р Кабаза советува последниот оброк да го јадете три до четири часа пред спиење за да избегнете кашлање во текот на ноќта.

  Хронична опструктивна белодробна болест
  Хроничната опструктивна белодробна болест (ХОББ) вклучува хроничен бронхитис и емфизем, според експертите од Џон Хопкинс. Д-р Парсонс објаснува дека луѓето кои страдаат од оваа болест може да имаат напорна кашлица која произведува многу слуз.

  Се смета дека пушењето цигари е главната причина за ХОББ.

  Оние кои боледуваат од ХОББ може да искусат и некои други симптоми освен кашлица, како што се отежнато дишење, отежнато дишење и стегање во градите, пренесува N1 Загреб.

  Пневмонија
  Пневмонијата е инфекција која се јавува во белите дробови и може да предизвика кашлица со флегма, треска, треска, отежнато дишење и болка во градите при кашлање или длабок здив.

  Постназално капнување
  Постназално капнување, познат и како синдром на кашлица на горните дишни патишта, е една од најчестите причини за хронична кашлица.

  Тоа е предизвикано од слуз што тече низ задниот дел на грлото (најчесто од алергии или настинка), што ги скокотка нервните завршетоци, предизвикувајќи кашлица, рече д-р Парсонс.

  Накратко, ноќната кашлица може да биде доста заморна, а најчесто се јавува при воспаление на дишните патишта, при истекување на слуз по ѕидот на грлото или кога желудочната киселина се враќа во хранопроводникот.

  Без разлика на причината, важно е да се консултирате со лекар за да се утврди што ја предизвикува ноќната кашлица.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img