More

  Украина ги повикува руските војници да се предадат: Спасете се од трагедија и понижување

  spot_img

  Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников ги повика руските војници да го положат оружјето, ветувајќи им „живот и безбедност“.

  „Сè уште можете да ја спасите Русија од трагедија и руската армија од понижување“, рече Резников на руски јазик во видеото упатено до руските војници, пренесе Радио Слободна Европа.

  „Гарантираме живот, безбедност и правда за сите кои веднаш одбиваат да се борат. И ќе обезбедиме судење за оние кои дадоа криминални наредби“, вети тој.

  Резников им рекол на војниците дека Кремљ ги измамил и ги предал.

  Полесно им е да ви кажат дека херојски умревте борејќи се со измислените орди на НАТО“. Точно е дека земјите од НАТО не снабдуваат со оружје. Но, со тоа оружје ве тепаат украинските војници“, рече Резников.

  Резников рече дека „на украинските војници не им требаат руски земји, ние имаме доволно свои. И сите ги враќаме назад“.

  Украинските трупи водат контраофанзива на југот и на истокот на земјата во последните неколку недели, заземајќи големи делови од нивната територија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img