More

  Туск: Полска ќе направи се за да ги зголеми шансите на Украина да победи во војната

  spot_img

  Водачите на Полска и Украина во понеделникот ветија дека наскоро ќе го решат политичкиот спор што го оптоварува нивниот воен сојуз и ќе ја зајакнат одбранбената соработка додека војната против Русија влегува во третата година.

  За време на неговата прва посета на соседна Украина како премиер, Доналд Туск му пренесе порака на пријателство на претседателот Володимир Зеленски и рече дека двете страни се договориле за протестите на полските возачи на камиони.

  „Полска ќе направи се за да ги зголеми шансите на Украина да победи во оваа војна“, рече Туск на заедничката прес-конференција.

  Варшава е клучен сојузник на Киев во војната против Русија, но нивните односи се влошија во последните месеци поради граничните блокади.

  Минатата недела, возачите на камиони се согласија да ги прекинат протестите со барање да се укинат украинските возачки дозволи за слободен пристап до ЕУ до 1 март.

  „Ја разбираме суштината на причините што доведоа до оваа ситуација, но пред сè повикуваме да се обрне внимание на големината на заканата со која се соочуваат нашите народи“, рече Зеленски, додавајќи дека ги поздравува напорите на Полска по ова прашање.

  Двајцата лидери ги поздравија плановите за заедничко производство на оружје, а Зеленски на платформата Х објави дека разговарале за „нова форма на соработка насочена кон купување на поголеми количини оружје за потребите на Украина“. Тој не навлегува во детали.

  Полската влада размислува како да испрати повеќе муниција и воена опрема во Украина како дел од новиот пакет помош, изјави минатата недела министерот за надворешни работи Радослав Сикорски.

  Посетата на Туск се совпадна со Денот на единството, кога Украина го слави обединувањето на истокот и западот на земјата во 1919 година.

  Во оваа прилика Зеленски најави дека планира да понуди двојно државјанство на Украинците и нивните потомци кои живеат во странство, освен во Русија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img