More

  Турција го лансираше првиот сателит од домашно производство

  spot_img

  Турција рано во вторникот го лансираше својот прв домашен комуникациски сателит, Турксат 6А, во орбитата, за кој Анкара рече дека ќе го прошири сателитското покривање на земјата и ќе ги задоволи нејзините потреби за телевизиско емитување.

  Ракетата на SpaceX Falcon 9 го однесе сателитот во вселената од Space Launch Complex 40 (SLC-40) на вселенската станица Кејп Канаверал во Флорида, Соединетите Американски Држави.

  Турскиот претседател Таип Ердоган рече дека лансирањето го означило отворањето на „нова фаза“ за Турција во производството на сателити.

  „Турција произведе повеќе од 81 отсто од потсистеми, сателитски земјени станици и софтвер во проектот 6А, што е од големо значење за иднината на нашата земја во вселената“, рече тој.

  Министерот за транспорт и инфраструктура Абдулкадир Уралоглу рече дека првиот сигнал од Турксат 6А бил примен 67 минути по лансирањето, како што е планирано, додавајќи дека сателитот ќе ја прошири покриеноста на Турција на 5 милијарди луѓе.

  „Ќе ги доведеме нашите сопствени комуникации, телевизиски преноси на побезбедно и подобро ниво“, рече тој, додавајќи дека Турксат 6А сега ќе и дозволи на Турција да стигне до Индија, Индонезија, Малезија и Тајланд, пренесува Ројтерс.

  Турција претходно лансираше сателити користејќи ракети од SpaceX. Уралоглу рече дека Турксат 6А е резултат на 10-годишен напор за изградба на домашен сателит, додавајќи дека тоа значи дека Турција станала една од 11-те земји што го направиле тоа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img