More

  Црна Гора избира претседател: го сликаше гласачкото ливче, а потоа ја отвори гласачката кутија

  spot_img

  Во Црна Гора се одржува вториот круг од претседателските избори на кои учествуваат актуелниот претседател и кандидат на Демократската партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ и кандидатот на движењето „Европа сега“ Јаков Милатовиќ. Центарот за мониторинг и истражување (Чеми) соопшти дека до девет часот гласале 6,6 отсто од запишаните избирачи. Според Центарот за демократска транзиција, излезноста од девет била 6,8 отсто или околу 36.750 гласачи. На почетокот на изборниот ден беа забележани помали нерегуларности.

  Полицијата мораше да интервенира во Подгорица
  ЦеМИ соопшти дека на избирачкото место во Подгорица, гласач го користел телефонот на гласачкото место за да го слика гласачкото ливче. По опомена од избирачкиот одбор, гласачот ги нападнал членовите на ИО и ја отворил гласачката кутија. Полицијата излегла на избирачкото место, соопшти ЦЕМИ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img