More

  Црешите содржат многу шеќер, еве колку можете да јадете

  spot_img

  Може да се најдат на штандовите од крајот на мај до крајот на јули, а совршени се за лето бидејќи хидрираат и освежуваат.

  Лесно заситуваат, го намалуваат апетитот и не содржат масти. Иако содржат значително количество шеќер (9 g/100 g), црешите имаат низок гликемиски индекс, односно тие се овошје што малку го покачува шеќерот во крвта, па дијабетичарите и оние кои треба да ослабат добро ги поднесуваат.

  Се дебелеат црешите?
  Не, црешите не дебелеат. Со само 38 kcal на 100 g, тие се идеално овошје за оние кои треба да ослабат. Затоа, тие се меѓу најмалку калоричните овошја на располагање, но се богати со микронутриенти.
  Но, дури и да не дебелеат, секогаш е добро да не ги јадете во големи количини, туку умерено да ги консумирате како дел од урамнотежена исхрана.

  Содржат и многу вода, па помагаат не само за хидратација, туку благодарение на диеталните влакна го зголемуваат и чувството на ситост, помагајќи да се намали апетитот, пишува Нови лист.

  Поради оваа причина, тие се особено погодни ако следите нискокалорична диета.

  Идеални се и за оние кои спортуваат, за враќање на течностите изгубени при физичка активност и за надополнување на минералните соли, особено калиумот.

  Всушност, една порција цреши содржи околу 10% од дневните потреби за овој минерал, па затоа се многу корисни за подобрување на мускулната активност.

  Идеални се за појадок или за ужина, или за задоволување на желбата за десерт после вечерата.

  Имено, вишните се одлична вечерна ужина, пред спиење, благодарение на содржината на мелатонин, кој фаворизира добар ноќен одмор.

  И стеблата се корисни
  Дури и стеблата од цреша имаат корисни својства.

  Ако ги исушите, тие се корисни за подготовка на одлични билни чаеви за одводнување бидејќи имаат детоксикативно и диуретично дејство, ја поттикнуваат благосостојбата на уринарниот тракт и помагаат во борбата против отокот на стомакот.

  Тие немаат посебни контраиндикации и можат да ги консумираат сите, освен во случај на нетолеранција или алергија.

  Друг аспект што треба да го имате на ум е хипотензивното дејство на ова овошје, па затоа е добро да бидете малку внимателни доколку страдате од низок крвен притисок.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img