More

  Дали е безбедно постојано да се загрева шолја кафе?

  spot_img

  Некои утра се толку бурни што пиењето утринско кафе паѓа на дното на вашата листа со задачи. До моментот кога ќе се сетите на оние последни голтки кои чекаат во вашата шолја, се случи неизбежното и вашето кафе стана ледено студено.

  Ладна шолја кафе едноставно не е исто како топло, а повеќето од нас би ја ставиле во микробранова печка без второ размислување. Сепак, овој бесконечен циклус на загревање на кафето што сте го заборавиле може да покрене прашање. Дали е безбедно постојано да се загрева шолја кафе?

  Дали е безбедно да се пие загреано кафе?
  Ако сте забележале дека повторно загреаната шолја кафе има погорчлив вкус отколку кога е свежо сварено, не грешите! Кафето има природни киселини кои го создаваат неговиот горчлив вкус – хлорогена киселина, кининска киселина и кофеинска киселина – и тие оживуваат кога ќе го сварите кафето. За жал, кога ставате шолја кафе во микробранова печка, правите повеќе од повторно загревање – всушност го рестартирате процесот на варење, што може да ослободи повеќе од тие горчливи соединенија. Значи, колку повеќе го загревате кафето, толку повеќе киселини може да се создадат што предизвикуваат горчина. Иако подгревањето на кафето е безбедно, добиената загреана шолја кафе може да има малку поинаков вкус отколку што очекувате или сакате, пишува Eating Well.

  Како да го одржувате кафето топло цело утро
  Одговорот на оваа древна мистерија е едноставен! Инвестирајте во висококвалитетна термос кригла со капак и ќе пиете топло кафе со часови, со што ќе го продолжите животниот век на вашиот пијалок и ќе ја елиминирате потребата од повторно загревање. Керамичките чаши и хартиените и стиропорните чаши не се доволно изолирани за да го одржат вашето кафе долго време топло.

  Заклучок
  Загревањето на последните неколку голтки од утринското кафе во микробранова печка или на шпорет нема да предизвика никаква штета освен горчливо кафе. Само не заборавајте да го загреете во сад отпорен на топлина. Безбедно е да се загрее кафето, се додека не ви пречи зголемената горчина што може да настане.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img