More

  Трамп доби уште еден сериозен противник на претседателските избори

  spot_img

  Поранешниот потпретседател Мајк Пенс ќе ја објави својата кандидатура за Белата куќа следната недела, предизвикувајќи го поранешниот шеф Доналд Трамп на преполните републикански прелиминарни избори.Во среда, на 7 јуни, кога ќе наполни 64 години, конзервативниот политичар ќе објави видео за официјално да го означи почетокот на неговата кампања, ќе присуствува на митинг во Де Мојн, Ајова и ќе го заврши денот со интервју за Си-Ен-Ен, извори запознаени со ова прашање. изјави за неколку весници.

  Мајк Пенс, евангелистички и жесток противник на абортусот, му помогна на Доналд Трамп да ги добие христијанските гласови како негов потпретседателски кандидат во 2016 година.

  По долгогодишна несомнена лојалност, тој се огради од Трамп поради упадот во Капитол од страна на неговите поддржувачи на 6 јануари 2021 година, што ги потресе самите темели на американската демократија.

  На тој ден Пенс како потпретседател ја водеше седницата на Конгресот на која требаше да се потврди победата на Џо Бајден на претседателските избори во 2020. Иако имаше само протоколарна улога, Доналд Трамп побара од него да не го потврдува изборот на демократите.

  Поранешниот гувернер на Индијана не го послуша, поради што ги сврте против себе поддржувачите на милијардерот. По нападот на Капитол, некои од нив повикаа на „обесување“ на Мајк Пенс, кој мораше брзо да се сокрие.

  Тој подоцна рече дека изјавите на Трамп се „неодговорни“ и „го ставаат во опасност“. Тој исто така рече дека историјата ќе го смета Доналд Трамп за „одговорен“ за тој напад.

  Поделбата меѓу овие двајца ги намалува изгледите на Мајк Пенс, кој многу поддржувачи на Трамп го сметаат за „предавник“.

  Според анкетите, седокосиот добива 3,8 отсто од гласовите, што е многу помалку од поранешниот претседател (53,2 отсто), според просекот на најновите анкети спроведени од веб-страницата RealClearPolitics.

  Далеку пред него е гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис (22,4 отсто), исто така конзервативен, но поумерен, а поранешната амбасадорка на ОН Ники Хејли (4,4 отсто) е само малку подобра.

  Следната недела уште еден истакнат републиканец, поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи (60), ќе ја објави својата кандидатура за републиканската номинација. Тој беше и близок соработник на Доналд Трамп, но раскина со него по нападот на Капитол.

  Тие се придружуваат на растечкото поле на републикански кандидати – вклучувајќи го и единствениот црн сенатор Тим Скот, поранешниот гувернер на Арканзас Аса Хачинсон и бизнисменот Вивек Рамасвами – што може да поттикне дисперзија на гласовите и на крајот да оди во корист на Доналд Трамп.

  Но, поранешниот магнат за недвижности, 76, е обвинет во Њујорк за сметководствена измама и се соочува со неколку истраги за неговата вмешаност во нападот на Капитол и за управување со архивите на Белата куќа.

  Победникот на републиканските прелиминарни избори најверојатно ќе се соочи со претседателот Бајден (80), кој сака да добие втор мандат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img