More

  Тлото се затресе во Австрија, земјотресот се почувствува и во Марибор

  spot_img

  Околу три часот по полноќ сеизмографи на државната мрежа забележаа слаб земјотрес со јачина од 4,3 степени. Епицентарот на земјотресот бил на 65 километри источно од Виена, тресењето на земјата го почувствувале поединечни жители на Марибор.

  Сеизмографите на националната мрежа на опсерватории за земјотреси денеска во 2 часот и 59 минути забележаа слаб земјотрес со јачина од 4,3 степени.

  Според првичните податоци, епицентарот на земјотресот бил на 65 километри југозападно од Виена во Австрија (216 километри североисточно од Љубљана).

  Интензитетот на земјотресот во пошироката област Наџариш не го надмина третото ниво според европската скала на земјотресот, а земјотресот го почувствувале поединечни жители на Марибор, соопшти и Канцеларијата за сеизмологија при Агенцијата за животна средина на РС.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img