More

  Како да се справите со ненадејната промена на времето?

  spot_img

  По вистинскиот зимски студ и минус, кога ќе се појават натпросечни високи температури за овој период од годината, многумина завршуваат приковани за кревет.

  Наглите промени на времето може да бидат одговорни за разни здравствени проблеми. По зимскиот студ и минус, кога ќе се појават натпросечно високи температури за овој период од годината, многумина завршуваат затворени во кревет.

  Скоковите на температурата од ниска на висока (и обратно) влијаат на крвниот притисок, на срцето и на циркулацијата воопшто, што на крајот може да доведе до разни здравствени проблеми како што се главоболки, несоница и замор. Често се придружени со чувство на нервоза и раздразливост, пренесува Zapozdena.hr.

  Постојат неколку начини да си го олесните тоа.

  Следете ја временската прогноза и подгответе го вашето тело за температурни разлики
  Исто како што ја проверувате температурата секое утро пред да излезете за да одлучите што да облечете, проверете дали утринските и дневните температури се радикално различни за да го подготвите вашето тело за она што следува.

  Излезете во природа и активирајте се
  Секоја форма на физичка активност која трае најмалку половина час дневно ќе го направи телото постабилно и поотпорно на временските промени. Уште подобро е физичката активност да се одвива во природа.

  Не е важно дали ќе одлучите да одите на брзо прошетка или некој друг вид на активен тренинг, активностите во природа ќе ви помогнат да го ослободите стресот и да се чувствувате подобро, а исто така може да ги намалат шансите за главоболки.

  Направете ја вашата исхрана разновидна и полна со витамини
  Здравата и правилна исхрана богата со овошје и зеленчук е добар предуслов за ублажување на негативните влијанија од временските услови. Покрај разновидна исхрана, важно е и редовното внесување вода. Се препорачува дневен внес од два до три литри.

  Заменете го кафето со билен чај
  За да се справите со метеоропатија, можете да побарате помош за да се опуштите со разни билни пијалоци или да ги збогатите оброците со додатоци во исхраната.

  Билните чаеви како камилица помагаат да се опуштат нервите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img