More

  TAG

  украина

  Елисејската палата соопшти дека Макрон и Путин се договориле да ги рестартираат активностите „во нормандискиот формат“ врз основа на размена на мислења и украински...

  Рускиот претседател Владимир Путин во неделата го привлече вниманието на францускиот лидер Емануел Макрон на фактот дека украинските „провокации“ придонесуваат за пожестоки борби со...

  Руските медиуми ја потврдија смртта на двајца украински војници

  Руските медиуми ја потврдија смртта на двајца украински војници во владиниот дел на Доњецк во саботата, тврдејќи дека војниците биле дел од „диверзантска група...

  Бајден- Се повеќе сум сигурен дека Путин ке ја нападне Украина!

  Американскиот претседател Џо Бајден синоќа на својата пресконференција истакна дека е „сигурен“ дека претседателот на Руската Федерација Владимир Путин,одучил да ја напдани Украина, но...

  Зеленски до НАТО Лидерите, дајте ни пари и оружје ,сами ќе се браниме!!!

  Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави денеска дека Украина „нема потреба“ од странските сојузнички сили да се соочат со страшната руска инвазија, предупредувајќи дека...

  Бајден и Шолц договорија ново зајакнување на источното крило на НАТО!!

  Американскиот претседател Џо Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц разговараа за военото присуство на Русија во близина на границата со Украина и ја истакнаа...

  Тенковската армија на Западниот воен округ на Руската Федерација се враќаат во своите бази

  Руското Министерство за одбрана денеска објави видео на кое се гледа како војници и воена опрема на тенковската армија на Западниот воен округ се враќаат во своите бази по завршените воени вежби. Руското...

  Џејк Саливан-Незапирливото зголемување на руски сили околу Украина укажува дека претседателот Владимир Путин може да даде наредба за воена акција „во секој момент“

  Советникот за национална безбедност во Белата куќа, Џејк Саливан, истакна дека незапирливото зголемување на руски сили околу Украина укажува дека претседателот Владимир Путин може...

  Министерот Османи со апел до над 100 македонци во Украинада се вратет дома!!

  Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, на денешниот брифинг со новинарите повторно ги повика македонските државјани кои се наоѓаат во Украина да се вратат...

  Владимир Путин и Џо Бајден, официјален Кремљ ја осуди американската „хистерија“ околу Украина

  По синоќешните разговори меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден, официјален Кремљ ја осуди американската „хистерија“ околу Украина, прецизирајќи дека...

  Latest news