More

  TAG

  украина

  Русија ја гаѓа украинската воена инфраструктура со ракетен систем!!

  Русија ја гаѓа украинската воена инфраструктура, воздушната одбрана и воздушните сили со високопрецизно оружје и не ги напаѓа украинските градови, објави во четвртокот руската...

  (ВИДЕО) Вака Путин го најави нападот на руските сили на Украина!!!

  Во вонредно телевизиско обраќање нешто пред 4 часот по хрватско време, рускиот претседател Владимир Путин најави напад врз Украина.Тој рече дека Русија ќе пријави...

  Путин дал нареда за напад на Украина,експлозии се слушаат и во Киев!

  Рускиот претседател Владимир Путин среде ноќ во вонредно телевизиско обраќање објави дека Русија започнува воена операција во Украина. Путин го најави нападот на Украина...

  Во случај на инвазија на Украина од страна на Русија ,западот спремен со резервни ригорозни санкции!!!

  Западните земји и Јапонија во вторникот ја казнија Русија со нови санкции поради нејзината одлука да испрати војници во сепаратистичките региони во источна Украина...

  Украинскиот министер Дмитриј Кулеба го повика западот Удри посилно, удри посилно, удри веднаш!!

  Украинскиот министер за западни земји: Удри посилно, удри посилно, удри веднаш Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба го повика Западот на посилни санкции против...

  Папата Фрaнсис ја осудил „ѓаволската глупост на насилството“ во Украина

  Папата Франциско во средата рече дека заканата од војна во Украина му предизвикала длабока болка и ги осуди акциите кои го дестабилизираат соживотот меѓу...

  Мадуро-Венецуела е со Путин, таа е со Русија.

  Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави во вторникот дека неговата земја го поддржува рускиот претседател Владимир Путин во кризата во Украина. „Венецуела е со Путин, таа...

  Генералниот секретар на ОН Гутереш : Руските војници во Донбас не можат да бидат мировници!!

  Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во вторникот изјави дека руските трупи во источна Украина не можат да бидат „мировници“ како што ги нарече...

  Јапонија и Австралија воведоа санкции на Русија

  Јапонија и Австралија во средата објавија дека воведуваат економски санкции кон Русија за признавање на самопрогласените републики во источна Украина, откако истата одлука претходно...

  Џозеф Бајден и Владимир Путин се договорија да одржат самит за украинската криза

  Американскиот претседател Џозеф Бајден и неговиот колега Владимир Путин начелно се договорија да одржат самит за украинската криза, соопштија денеска од кабинетот на францускиот...

  Latest news