More

  TAG

  украина

  Украина е подготвена да преговара за статусот на неутралност со Москва

  Украина сака мир и е подготвена да разговара со Русија за прифаќање на неутрален статус во однос на НАТО, изјави во петокот советникот на...

  Познатиот Диригент Валери Гергиев е првата културна жртва на инвазијата на Русија во Украина!

  Познатиот руски диригент Валери Гергиев, голем поддржувач на Владимир Путин, викендов нема да ја води Виенската филхармонија на концертите во њујоршката Карнеги Хол, одлучија...

  Соединетите Држави тврдат дека Зеленски е главната цел на руската агресија

  Стејт департментот на САД во петокот соопшти дека верува оти украинскиот претседател Володимир Зеленски е „главна цел на руската агресија“. „Претседателот Зеленски ги претставува, дури...

  Украинското разузнавање тврди:Планот на Москва е да ја подели Украина на два дела !!!!

  Украинските медиуми јавуваат за наводниот план на Русија да го освои Киев. Тие се повикуваат на извори од украинските разузнавачки служби. Наводниот план содржи неколку...

  Американските власти велат дека главниот град на Украина Киев би можел да падне во рок од 96 часа!

  Американските власти велат дека главниот град на Украина Киев би можел да падне во рок од 96 часа, а раководството на земјата би можело...

  (Видео) Зеленски со порака-ќе се бориме се додека нападите не престанат!!!

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека на првиот ден од инвазијата биле убиени 137 Украинци, а американскиот функционер не сакал да ги процени загубите...

  ВО ЖИВО Русите ја преземаат контролата над аеродромот во близина на Киев

  Русија во четвртокот започна инвазија на Украина од копно, воздух и море, што е најголемиот напад на друга земја во Европа од Втората светска...

  Четири лица загинаа во напад на украинска болница

  Четири лица загинаа, а 10 се повредени, од кои шест лекари во напад на болница во источниот регион Доњецк во Украина.Украинското воено раководство соопшти...

  ВИДЕО Снимен напад на руски хеликоптер пред Киев

  Во раните попладневни часови, руските сили со часови ја напаѓаа областа пред Киев со хеликоптери.На видеото објавено на АП се гледа како воени хеликоптери...

  Во Украина, земја нападната од север, исток и југ, веќе нема безбедно место!!

  Новинарката на Би-Би-Си Марта Шокало од Украина ја опиша ситуацијата во таа земја по руската инвазија. Таа рече дека нема безбедно место во Украина.„Бев...

  Latest news