More

  TAG

  Словенија

  Претседателски избори во Словенија: Логар или Пирц Мусар?

  Словенија во недела ќе го добие својот петти претседател, конзервативната Анже Логар или нејзиниот прв претседател, независната адвокатка Наташа Пирц Мусар, која со поддршка...

  Помал авион принудно слета на автопат во Словенија

  Помал авион принудно слетал на автопатот кај Брежје во правец кон Јесенице во Словенија.Според полицијата во Крањ, во авионот имало две лица кои не...

  Пожар во Словенија: Се слушаат експлозии, бројните мини го отежнуваат гаснењето на пожарот

  Сирените за евакуација се огласија во четвртокот во три карстни села во Словенија. Состојбата на терен е исклучително сериозна, пожарите горат веќе петти ден,...

  Словенечката влада го отфрли предлогот државните функционери да бидат тестирани за дрога

  Законот, според кој пратениците, министрите и државните секретари, како и претседателот и владата, најмалку еднаш годишно би тестирале крв, коса или урина за лекови,...

  Прв случај на мајмунска сипаница во Словенија

  Во Словенија е потврден првиот случај на мајмунска сипаница, јавува порталот N1 Словенија.Според N1 Словенија, пациентот во понеделникот не бил хоспитализиран на Инфективната клиника...

  Шест жртви во вчерашната експлозија во словенечка фабрика

  Бројот на загинати во несреќа во хемиска фабрика во Кочевје, Словенија во четвртокот се искачи на шест, откако синоќа во Клиничкиот центар во Љубљана...

  Кога може да се фрлаат маски и во продавниците?

  Бројот на инфекции во Словенија повторно се зголемува во последните недели, но состојбата во болниците продолжува да се подобрува. Матеја Логар, шеф на експертската...

  Во Словенија повеќе инфекции оваа недела од минатата

  Во неделата, во Словенија беа потврдени 907 инфекции со коронавирус со 724 ПЦР тестови и 4.445 брзи антигенски тестови. Според Националниот институт за јавно здравје...

  Latest news