More

  Првите изборни резултати во Словенија – радост во штабот на Наташа Пирц Мусар

  spot_img

  Граѓаните на Словенија во вториот круг од претседателските избори избраа меѓу конзервативната Анже Логар, поранешна шефица на дипломатијата, и независната центристка, адвокатка и бранителка на човековите права Наташа Пирц Мусар. Според првите резултати, врз основа на 41,9 отсто од преброените гласови, во водство е Наташа Пирц Мусар, која освоила 54,36 отсто од гласовите, додека Логар 45,64 отсто.

  Во вториот круг од изборите гласале 42,22 отсто од избирачите.

  Една минута по затворањето на гласачките места, пред камерите во неговиот штаб застана Анже Логар, кој оцени дека зад себе има тешка кампања. „Заедничката работа за иднината не е само слоган, туку и начинот на кој размислувам како политичар. Така работев до сега и ќе продолжам да го правам тоа. Затоа очекувам овој рецепт да биде победнички“, рече Логар во својата прва изјава.

  Наташа Пирц Мусар во првата реакција по затворањето на гласачките места рече дека е сигурна дека излезноста на крајот ќе биде поголема отколку во првиот круг. „Верувам во победа, верувам дека гласачите ќе го препознаат тоа што го претставував сите пет месеци. Ви посакувам одличен резултат, денес е денот на добрината. Атмосферата е одлична“, потенцира Пирц Мусар.

  На прашањето на новинарот и водител на N1 Словенија, Миха Орешник, дали гласовите што ги добила се за неа или против Анжет Логар, како што проценуваат аналитичарите во последните недели, таа одговори: „Изборите се прослава на демократијата. Сите гласаат да. Не сакам гласови против. Навистина сакам гласови за – за вредностите што ги бранам“, додаде таа.

  И Логар и Пирц Мусар се формално независни кандидати, иако поранешниот шеф на дипломатијата е долгогодишен член на партијата на Јанша. Логар официјално не е кандидат на СДС, бидејќи во тој случај би имал многу помали шанси да ја добие поддршката од гласачите од центарот.

  Иако беше министер за надворешни работи во владата на Јанша (2020-2022), 46-годишниот Логар се обиде да се дистанцира од својот партиски шеф за време на кампањата и да се претстави како умерен политичар, избегнувајќи ја острата реторика карактеристична за поранешниот премиер.

  Пирк Мусар, 54-годишен адвокат специјализиран за заштита на лични податоци, кој ја застапуваше и сопругата на поранешниот американски претседател Меланија Трамп, е познат и како застапник на правата на ЛГБТ популацијата. Работела 15 години во Советот на Европа како експерт за човекови права.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img