More

  TAG

  Кремљ

  Кремљ: Нема да ги менуваме плановите за нуклеарно оружје во Белорусија

  Русија најави дека нема да ги промени своите планови за распоредување „тактичко“ нуклеарно оружје во Белорусија, и покрај бројните критики од западните земји. -„Се разбира,...

  Кремљ го демантира Лондон: Џонсон лаже!

  Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков тврди дека тврдењата на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека рускиот претседател Владимир Путин се заканил дека ќе употреби...

  Кремљ: Западната реторика е штетна и провокативна

  Кремљ утринава објави дека „реториката на западните лидери за потенцијална употреба на нуклеарно оружје е штетна и провокативна“. „Секој ден го изразуваме нашето жалење што...

  Кремљ ги призна грешките за време на мобилизацијата: Ќе бидат поправени

  Во понеделникот Кремљ ги призна „грешките“ направени за време на мобилизацијата на резервистите кои треба да одат да се борат во Украина и истакна...

  ВИДЕО Погледнете го рушењето на спомениците од советската ера во Латвија

  Летонските власти во четвртокот урнаа споменик од советската ера во Рига, во согласност со законот усвоен по руската инвазија на Украина и покрај протестите...

  Засега нема повлекување од СТО, ММФ и СЗО

  Русија засега нема да се повлече од Светската трговска организација (СТО), Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската здравствена организација (СЗО). Сепак, има прашања за...

  Предупредување од Кремљ: „Западот се однесува како бандит, Москва ќе одговори“

  Кремљ во саботата соопшти дека Западот се однесува како бандит, но дека Русија е далеку од изолирана бидејќи светот е многу поголем од САД...

  Кремљ порача: Ќе разговараме кога ќе се предадете!

  Украина сака мир и подготвена е да разговара со Русија за својот неутрален статус во однос на НАТО, изјави советникот на претседателот Зеленски, Михајло...

  Latest news