More

  Кремљ ги призна грешките за време на мобилизацијата: Ќе бидат поправени

  spot_img

  Во понеделникот Кремљ ги призна „грешките“ направени за време на мобилизацијата на резервистите кои треба да одат да се борат во Украина и истакна дека во овој момент „нема одлука“ за затворање на границите и покрај протестите и бегството на многумина. Руски државјани во странство.

  „Во некои случаи, указот за мобилизација беше прекршен“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, додавајќи дека се надева дека „грешките ќе бидат поправени“.

  Надлежните најавија дека мобилизацијата на 300.000 резервисти ќе важи само за лица со воено искуство и потребни вештини, но забележани се бројни случаи на мобилизација на стари, болни или неискусни лица како и студенти.

  Мобилизацијата предизвика протести и апсење на илјадници демонстранти откако рускиот претседател Владимир Путин го објави декретот минатата недела.

  Се чини дека во исто време многу Руси решија да ја напуштат земјата поради зголемениот прилив на руски жители на границите со Грузија, Казахстан, Финска или Монголија. Слично е и со купувањето на авио билети во странство.

  Заминувањето на голем број Руси преку граница ги поттикна стравувањата дека властите ќе им забранат на воената возраст да ја напуштат земјата, но портпаролот на Кремљ рече дека во оваа фаза властите „сè уште не донеле одлука“ да го затворат границите на таа група граѓани.

  Русија се подготвува да анектира четири украински региони по „референдумот“ во вторник, кој остро го осудија и Украина и западните земји.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img