More

  Кремљ: Нема да ги менуваме плановите за нуклеарно оружје во Белорусија

  spot_img

  Русија најави дека нема да ги промени своите планови за распоредување „тактичко“ нуклеарно оружје во Белорусија, и покрај бројните критики од западните земји.

  -„Се разбира, таквата реакција не може да влијае на плановите на Русија“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

  Рускиот претседател Владимир Путин во саботата објави дека има договор со Минск за распоредување „тактичко“ нуклеарно оружје во Белорусија, земја на вратата на ЕУ со која управува Александар Лукашенко, најблискиот сојузник на Путин, од 1994 година.

  Според Путин, подготовките за тоа распоредување треба да започнат веќе следниот месец.

  „Тука нема ништо необично: САД тоа го прават со децении. „Тие одамна го распоредија своето тактичко нуклеарно оружје на територијата на нивните сојузници“, изјави Путин во саботата за руската телевизија.

  „И ние се согласивме да го направиме тоа“, додаде тој, велејќи дека планира „да ги обучи посадите“ од 3 април и да „заврши изградбата на специјален складиште за тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија“ на 1 јули.

  Таа најава предизвика остри критики од Западот, НАТО ја осуди руската „опасна и неодговорна реторика“, додека Европската унија му се закани на Минск со нови санкции доколку распоредувањето биде спроведено.

  Украина во неделата побара итен состанок на Советот за безбедност на ОН за да се спротивстави на, како што ја нарекува, „нуклеарна уцена“ од Русија.

  Иако Белорусија не е директно вклучена во конфликтот во Украина, Москва ја искористи својата територија за да започне офанзива против Киев минатата година.

  Својата одлука во саботата Владимир Путин ја мотивирал со намерата на Велика Британија да испрати муниција со осиромашен ураниум во Украина, што неодамна беше споменато од британски функционер.

  Путин се закани дека ќе користи ваков тип на оклопна муниција доколку Киев ја добие. Тој тип на муниција го нарече „најопасен“, бидејќи „генерира она што се нарекува радијациона прашина“.

  Неколку руски функционери, вклучително и поранешниот претседател Дмитриј Медведев, сепак, им се заканија на Украина и на Западот со нуклеарно оружје од почетокот на руската офанзива на 24 февруари 2022 година.

  Нуклеарната доктрина на Русија не предвидува превентивна употреба на нуклеарно оружје, туку само како одговор на напад врз неа или нејзините сојузници или во случај на „загрозување на самото постоење на државата“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img