More

  Предупредување од Кремљ: „Западот се однесува како бандит, Москва ќе одговори“

  spot_img

  Кремљ во саботата соопшти дека Западот се однесува како бандит, но дека Русија е далеку од изолирана бидејќи светот е многу поголем од САД и Европа.Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави за новинарите дека Западот е ангажиран во „економски грабеж“ против Русија и дека Москва ќе одговори на тоа. Тој не прецизираше каков ќе биде одговорот, но рече дека ќе биде во согласност со руските интереси.

  „Тоа не значи дека Русија е изолирана“, изјави Песков за новинарите.

  „Светот е преголем за Европа и Америка да изолираат земја, особено земја голема како Русија. Има многу повеќе земји во светот“, додаде тој.

  Доколку САД воведат санкции за рускиот извоз на енергија, тоа значително ќе ги разниша енергетските пазари, рече Песков.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img