More

  TAG

  харков

  Зеленски вели дека биле погодени и породилишта и згради во Киев, Харков, Л’вов…

  Русите утринава извршија жесток напад во Киев, Харков и Л’вов. Украинските власти информираа дека најмалку 12 лица загинаа, а 75 се повредени, а според...

  Говорот на Зеленски беше одмазден со проектили во Киев, Харков, Черкази…

  Најмалку 21 лице загина во Киев во големиот воздушен напад од Русија утринава. На Меѓународниот ден на мирот руските авиони го нападнаа и Харков,...

  Проектил погоди станбена зграда во Харков, има жртви

  Проектил погоди станбена зграда во украинскиот град Харков во неделата, при што загина едно лице, изјави регионалниот гувернер Олег Синехубов. „Според ажурираните информации, едно лице...

  Украинската полиција тврди дека пронашла руски логори за мачење во близина на Харков

  Украинската полиција објави дека открила 25 кампови за мачење околу источниот град Харков, по ослободувањето на областа од руската окупација. „Руските војници заробуваа и мачеа...

  Експлозии се слушаат во Киев, Харков, Одеса и Житомир

  Предупредување за воздушен напад е издадено ширум Украина, бидејќи нов бран руски удари врз неколку големи градови. Претседателскиот советник Олексеј Арестович напиша на социјалните...

  Украинската армија го урна споменикот на Маршал Жуков во Харков

  Во Харков беше урнат споменикот на советскиот маршал Георги Жуков.Агенцијата NEXTA објави видео на кое се гледа како украинските војници со камион рушат споменик...

  Во руските напади врз Харков загинаа четворица цивили, а 10 се ранети

  Четворица цивили загинаа, а најмалку десет се повредени во руските напади врз Харков во североисточна Украина, изјави гувернерот. „Во текот на денот, окупаторите продолжија да...

  Трагични слики од градот Харков во источна Украина

  Трагични слики од градот Харков во источна Украина кој, како што се вели, бил „срамнет со земја“ осамнаа на руската социјална мрежа Телеграм. Штетите...

  Русите пред Харков

  Русија лансираше 710 проектили кон Украина од почетокот на инвазијата, а руските сили се приближија до Харков и Николаев, изјави висок американски претставник за...

  Насилен воздушен напад на главниот плоштад во Харков, објавено видео

  Русите го погодија центарот на Харков, а се чини дека цел на нападот биле владините канцеларии на Плоштадот на слободата во центарот на градот. Вирално...

  Latest news