More

  Русија во офанзива: Повеќе од 30.000 руски војници го нападнаа регионот Харков

  spot_img

  Борбите во Украина продолжија во вторникот во североисточниот регион Харков, каде што руската армија започна офанзива и зазеде десетици квадратни километри, додека Киев тврди дека ја зајакнал својата одбрана во областа.

  Руските сили ја преминаа границата во петокот и напаѓаат во правец на Липци и Вовчанск, два локалитети лоцирани на околу дваесет и педесет километри североисточно од Харков, вториот по големина град во Украина.

  Во понеделникот, украинската армија призна дека руските сили напредуваат во офанзивата во североисточниот дел на регионот.

  Сепак, претседателот Володимир Зеленски во своето обраќање во вторникот вечерта увери дека Киев врши „контра-напади“ и дека секторот е зајакнат. „Ја уништуваме пешадијата и опремата на окупаторите“, рече тој.

  Според Зеленски, украинските власти забележале и „непријателски активности“, имено „диверзантски групи“ и „штрајкови“ во другите погранични региони Суми и Чернихив, во северна Украина.

  Литвиненко: Повеќе од 30.000 руски војници го нападнаа регионот Харков
  На друго место, во неколку области изложени на „интензивен непријателски оган“ во правците на Краматорск и Покровск на истокот на земјата, „позициите на украинската армија се изменети“ за да се „спасат животите на нашите бранители“, украинскиот генерал. Вработените објавија во соопштението на Фејсбук во понеделникот вечерта.

  Во интервју за АФП, секретарот на Украинскиот совет за безбедност Олександр Литвиненко процени дека „повеќе од 30.000“ руски војници го напаѓаат регионот Харков.

  Сепак, тој истакна и дека засега нема „закана“ за градот Харков, кој се наоѓа на триесетина километри од конфликтот, кој пред руската инвазија имаше речиси милион и пол жители.

  Претходно во понеделникот, гувернерот на регионот, Олех Синјехубов, рече дека повеќе од 30 места биле погодени од руска артилерија и минофрлачки оган.

  Тој наведе и дека од таа област се евакуирани 5.762 цивили. Се планира да заминат уште околу 1.600 луѓе и покрај „прилично комплицираната ситуација“, рече Сињехубов.

  Според каналот DeepState Telegram, кој е близок до украинската војска, Русите успеале да заземат лента од околу 70 квадратни километри во областа Липци и уште една од 34 квадратни километри кон Вовчанск.

  Украинските власти со недели предупредуваат дека Москва би можела да се обиде да ги нападне североисточните погранични региони на Украина, соочена со одложување на помошта од Западот и недостаток на војници.

  Во тој поглед, Соединетите Држави уверуваат дека ќе направат „се што е во нивна моќ“ за брзо снабдување на Украина со оружје, изјави во понеделникот Џејк Саливан, советник на американскиот претседател Џо Бајден.

  Овој руски напредок доаѓа во моментот на ненадејното разрешување на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, по две години конфликт во Украина без јасен исход.

  Украинците ги засилија нападите врз енергетската инфраструктура
  „Ова е уште еден показател за очајната желба на Путин да ја продолжи својата агресивна војна против Украина, и покрај фактот што тоа е значително оптоварување за руската економија и нанесување големи жртви на руската војска“, коментира Ведант Пател, портпарол на Стејт департментот. .

  Новиот руски министер Андреј Белоусов е економист по обука и – како Шојгу кога беше назначен на функцијата во 2012 година – нема воено искуство.

  Внатре во Русија и на окупираните територии на Украина, Украинците ги интензивираа нападите, особено на енергетската инфраструктура.

  Најмалку четири лица загинаа, а девет се повредени во понеделникот во бомбашки напади за кои е обвинета Украина во окупираната област Луганск и во руската област Курск, соопштија руските власти.

  Украина, исто така, во понеделникот тврдеше дека погодила нафтен терминал и електрична трафостаница во регионите Белгород и Липецк во западна Русија, недалеку од украинската граница.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img