More

  TAG

  Борел

  Фон дер Лајен, Макрон, Борел, Сунак ги кажаа своите пораки

  Сé додека е потребно, ЕУ ќе обезбедува финансиска поддршка и муниција за Украина и ќе продолжи со обуката украинските војници, порача денеска претседателката на...

  Продолжен дијалогот под покровителство на ЕУ, Вучиќ со Борел и Лајчак

  Дијалогот меѓу Белград и Приштина на највисоко ниво продолжи во Охрид под покровителство на Европската Унија, а во фокусот на средбата беше финализирањето на...

  Борел не знае како да ја натера Приштина

  Европската Унија инсистира на тоа дека Приштина мора што поскоро да формира Заедница на српски општини (ССО), во согласност со Бриселскиот договор од 2013...

  Идејата за „втора лига“ ја поздравиле сите лидери на самитот

  Шефот на  европската дипломатија,  Жозеп Борел, изјави дека ЕУ треба да се откаже од принципот на едногласност и вето, што ја спречува да носи...

  Борел ги повика земјите од Г7 на „обединет фронт“

  Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел при пристигнувањето на средбата на министрите за надворешни работи на земјите-членки на...

  Борел: ЕУ ќе му помогне на Западен Балкан да ја надмине кризата поради војната во Украина

  Европската унија ќе им помогне на земјите од Западен Балкан да ја надминат економската криза предизвикана од војната во Украина, изјави во Тирана шефот...

  Борел признава дека Западот направил грешка

  Високиот претставник на Европската унија, Жозеп Борел, смета дека Западот направил грешки во односите со Русија, пишува Б92. Едно од нив е ветувањето за членство...

  Latest news