More

  Борел: ЕУ ќе му помогне на Западен Балкан да ја надмине кризата поради војната во Украина

  spot_img

  Европската унија ќе им помогне на земјите од Западен Балкан да ја надминат економската криза предизвикана од војната во Украина, изјави во Тирана шефот на европската дипломатија Жозеп Борел.

  Пред Албанија, Борел ја посети Северна Македонија, а во среда ќе отпатува за БиХ.

  За време на посетата на Албанија, тој се состана со премиерот Еди Рама и други официјални претставници.

  Борел повтори дека „ова е моментот за заживување на процесот на проширување и цврсто закотвување на Западен Балкан во ЕУ“.

  Тој ја осуди руската „брутална агресија“ во Украина, додавајќи дека Русија ја користи меѓузависноста на светската економија како оружје во војната.

  Последиците од војната, вклучително и повисоките цени на енергијата, ги погодија и посиромашните земји како што е Западен Балкан.

  Тој додаде дека ЕУ ќе отвори „финансиски капацитети“ со цел да одговори на економската криза предизвикана од војната.

  Ваквиот инвестициски план би мобилизирал невидени ресурси за диверзификација на снабдувањето со енергија, намалување на зависноста, зајакнување на регионалната соработка, изградба на инфраструктура и создавање работни места.

  Тој посочи дека во овој момент е клучно да се изолира Русија, да се зададе удар на нејзината економија и да се обезбеди поддршка за народот на Украина.

  Земјите од Западен Балкан се во различни фази на европска интеграција.

  Србија води преговори за членство во Црна Гора, додека Албанија и Северна Македонија се уште не започнале преговори поради блокадата на Софија.

  БиХ и Косово се само на почетокот на процесот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img