More

  Снуп Дог тужи голем малопродажен синџир: „Намерно ги сокриле моите житарки и тврдат дека ги продале“

  spot_img

  Американските рапери Снуп Дог и Мастер П поднесоа тужба против малопродажниот гигант Walmart и прехранбената компанија Jr, наводно саботирање на нивниот бренд на житарки.

  Во тужбата поднесена во вторникот се обвинува Walmart како дистрибутер и Post Consumer Brands како производител на криење кутии со житарки Snoop и лажно кажување на клиентите дека нема залиха. Адвокатот Бенџамин Крамп го нарече ова бесрамно непочитување на компанија во сопственост на црнци.

  Во своите одговори и двете компании се правдаат со слаба продажба на производи.

  Волмарт рече дека историски тие силно ги поддржувале претприемачите, но дека различни фактори влијаат на продажбата на кој било производ. Пост рече: „Бевме подеднакво разочарани што побарувачката не ги исполни очекувањата“.

  Снуп Дог и Мастер П основаа сопствена компанија за храна Broadus Foods во 2022 година. Според официјалниот сајт, тие прават житарки за појадок, мешавини за палачинки, јаворов сируп и слични производи.

  Во тужбата, како што пренесуваат американските медиуми, се наведува дека Post се обидел да ја натера Broadus Foods да излезе од пазарот бидејќи раперите одбиле да им ја продадат новата компанија. Сепак, тие се согласија на партнерство според кое Пост ќе произведува и дистрибуира производи, пишува Би-Би-Си.

  Крамп, еден од најистакнатите американски адвокати за граѓански права, објави видео на Инстаграм, пишувајќи: „Тие не сакаа да ги ставаат житарките во патеките, ги чуваа во задниот дел од складиштето“.

  Во тужбата се наведува дека Walmart и Post Consumer Brands се погрижиле Snoop Cereal да не биде достапен. „The Post во суштина се договараше со Walmart за да се осигура дека ниту една кутија со житарки Snoop никогаш не се појавила на полиците на продавниците“.

  Master P објави видео на Instagram на кое наводно се прикажани бројни продавници на Walmart без спорниот производ. На видеото, неидентификувани вработени во Walmart во неколку продавници се прашуваат дали продаваат житарки, а кога го пребаруваат системот на Walmart, им велат дека производот нема залиха.

  Во своето соопштение, Post Consumer Brands нагласија дека значително инвестирале во целиот бизнис. Волмарт рече дека ќе одговори на суд по потреба откако ќе ја види целосната тужба.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img