More

  Почина магаре од Крчединска ада: „Изгледаше како да се опоравува“

  spot_img

  Почина петмесечното магаре Миленце, кое беше згрижено во „Зоолошката градина“ во Каменица кај Ниш откако беше спасено на Крчединска ада.

  Душан Стојановиќ, претседател на здружението „Зоо планета“ рече дека се надеваат дека Миленце ќе закрепне и покрај тоа што е згрижен во тешка состојба и со тешка фрактура на предната десна нога.

  „Изгледаше како да се опоравува, но вчера наутро се разбуди целосно несвестица. Веднаш го однесовме на ветеринар, таму го ставија на инфузија и направија се што беше можно, но попладнето почина. Многумина од нас беа потресени, особено јас. Се надевав, верував во оздравување на Миленсет, но тој почина на моите раце“, изјави Стојановиќ, пренесува Нова.рс.

  Тој рече дека магарињата за чудо го преживеале спасувањето од Крчединска ада, но сега е очигледно дека помошта пристигнала предоцна.

  „Миленс на само еден месец се здоби со скршеница на ногата во стадо со околу сто магариња. Така живееше полни четири месеци. Не знаеме ни како се хранел, како можел да цица кога му била скршена тубуларната коска над зглобот. Кога го пронајдоа, тој беше исцрпен и студен. Во „Зоо катче“ веднаш му ставивме витамини и појака храна, но операција не доаѓаше во предвид затоа што немаше да ја преживее анестезијата поради исцрпеност. Затоа ветеринарот му ја среди ногата со лонгон“, рече Стојановиќ.

  Тој рече дека „Зоо ќош“ побарала да се изврши обдукција на магарето за да се утврди дали тоа починало поради општа слабост или е предизвикано од вирус или бактерија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img