More

  Словенец кривично ќе одговара за сообраќајна несреќа со фатален исход во Хрватска

  spot_img

  75-годишен возач од Словенија кривично ќе одговара за сообраќајната несреќа во Хрватска, во која во четвртокот на автопатот А1 загина 46-годишен возач од Словачка, јави хрватската агенција Хина, полицијата во Карлови Вари соопштија денеска.

  Несреќата се случила на автопатот кај Нетретиќ, кога словенечкиот возач на патнички автомобил почнал да се движи од десната кон левата лента, но не се уверил дека тоа може да го направи без да ги загрози другите учесници во сообраќајот, соопшти полицијата. Тој додава дека предниот лев дел од автомобилот удрил во предниот десен дел од возилото од Словачка.

  Од силниот удар словенечкиот автомобил се одбил во заштитната ограда. Исто така, словачко возило се одбило во заштитната ограда, кое потоа при неконтролирано движење удрило во возило со српски регистарски таблички и неколку пати се превртело. Загина 46-годишен словачки државјанин, седум патници од останатите автомобили се полесно повредени.

  Словенецот денеска ќе биде донесен на распит во Државното обвинителство во врска со прибирањето докази. Ова ќе одлучува и за евентуалното воведување притвор, кој вообичаено не се воведува во случајот со граѓаните на ЕУ, објаснуваат за Хина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img