More

  Шведска и Финска одлучуваат да влезат во НАТО, предупредува Москва на последиците

  - Advertisement -

  Финска и Шведска се поблиску до одлучување за нивната најверојатна кандидатура за членство во НАТО, а официјалното соопштение се очекува во наредните денови, потврди во вторникот финската страна.Помалку од три месеци од почетокот на инвазијата на Украина, две нордиски земји кои се соочуваат со руска закана се пред портите на западната воена алијанса во потрага по безбедносен чадор, особено американски, пишува француската новинска агенција Afp.

  „100 проценти е сигурно дека Финска ќе биде кандидат и сосема е веројатно дека ќе биде членка до крајот на годината“, рече Чарли Салониус-Пастернак, научник од Финскиот институт за меѓународни односи.

  Во Финска, како и во Шведска, војната во Украина целосно го промени јавното мислење, кое беше поделено до руската интервенција.

  Според анкетата на јавната телевизија Yle, 76 отсто од Финците го поддржуваат членството на земјата во НАТО. Во последните неколку години таа поддршка е само 20 до 30 проценти.

  Во Шведска, владејачките социјалдемократи, чие зелено светло за прием во НАТО ќе обезбеди јасно мнозинство во парламентот, рекоа дека ќе ја објават својата одлука оваа недела.

  Иако Стокхолм изгледа повнимателен од Хелсинки по ова прашање, Елизабет Брау, воен експерт за нордиските земји во Американскиот институт за претпријатија (АЕИ), верува дека Шведска ќе донесе „многу веројатна“ одлука со Финска.

  Финскиот претседател Саули Ниинисто ќе го соопшти својот „личен“ став во четврток, а премиерот Сана Марин најдоцна во сабота.

  Весникот „Илталехти“ пишува дека комитетот, составен од две гранки на финската извршна власт и министри, треба да се состане во недела за да донесе конечна одлука.

  Пристапувањето на Финска ќе ја удвои копнената граница меѓу НАТО и Русија, на околу 2.600 километри.

  Москва предупреди на „политички и воени“ последици од чинот, вклучително и распоредување нуклеарно оружје долж Балтичкото Море.

  Следната недела Финска и Шведска ќе одржат годишни воени вежби во Готланд, шведски остров стратешки лоциран во средината на Балтикот.

  Со 12.000 професионални војници и 21.000 регрути годишно и армија која би пораснала на 280.000 војници во случај на војна, како и моќна артилерија и 60 борбени авиони, Финска е моќна воена сила за земја со само 5,5 милиони жители.

  Шведска има и модерна армија која ги исполнува стандардите на НАТО и најсовремена воена индустрија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img