More

  Шефот на светскиот енергетски гигант најави дополнително поскапување на енергенсите

  spot_img

  Транзицијата на зелената енергија во Европа бара огромни инвестиции, предупреди шефот на норвешки производител на нафта и гас, предупредувајќи дека сметките за гас веројатно нема да се вратат на нивоата пред пандемијата.Олеснувањето на мерките за борба против пандемијата поттикна закрепнување на економијата и бран на побарувачка за енергетски производи, а на почетокот на минатата година растот на големопродажните цени на бензинот дополнително се забрза поради руската инвазија на Украина и западните санкции против Русија.

  Во последните недели цените на бензинот се вратија на предвоените нивоа благодарение на благата зима во Европа и полните магацини, но граѓаните и компаниите сè уште добиваат високи сметки, што ги оптоварува нивните буџети.

  „Европскиот енергетски систем претрпува огромни промени“
  Извршниот директор на норвешката Еквинор, една од водечките европски енергетски компании, во интервју за Би-Би-Си нагласи дека не верува оти сметките за гас и струја ќе се вратат на нивоата кога едно типично британско домаќинство плаќало околу 1.300 фунти годишно.

  Во моментов, домаќинствата во Британија плаќаат во просек околу 2.500 фунти годишно за енергија, а владата им помага.

  Европскиот енергетски систем моментално минува низ огромни промени, особено откако остана без руски гас, објаснува Андерс Опедал во интервју за Би-Би-Си.

  Трошоците ќе продолжат да бидат високи поради преминот од фосилни горива кон помалку штетни извори на енергија, додава тој.

  „За тоа ќе бидат потребни големи инвестиции и тие треба да се платат, така што замислувам дека сметките за енергија може да бидат малку повисоки отколку во минатото, но цените нема да флуктуираат толку многу или да бидат високи како што се денес“, рече тој.

  Според него, енергијата во иднина ќе треба да ја доживуваме како нешто што го нема во изобилство.

  „Мислам дека во минатото имавме многу поевтина енергија и дека веројатно непотребно трошевме дел од неа, па сега треба да се погрижиме добро да инвестираме и сите заедно да користиме што помалку енергија.

  Opedal ја презеде функцијата извршен директор и претседател на Equinor во ноември 2020 година, ветувајќи дека компанијата ќе биде моќен актер во транзицијата кон зелена енергија.

  Компанијата го затвори третиот квартал од минатата година со добивка пред оданочување од 24,3 милијарди долари, два и пол пати поголема отколку во истиот период во 2021 година, јавува Би-Би-Си.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img