More

  TAG

  европа

  Европа подготвува поддршка за индустријата поради стравот од бегство на компании во САД и Кина

  Лидерите на Европската унија се согласија да обезбедат „таргетирана, привремена и пропорционална“ поддршка за да се обезбеди иднината на Европа како производствена база за...

  Шефот на светскиот енергетски гигант најави дополнително поскапување на енергенсите

  Транзицијата на зелената енергија во Европа бара огромни инвестиции, предупреди шефот на норвешки производител на нафта и гас, предупредувајќи дека сметките за гас веројатно...

  Русија подготвена да го врати снабдувањето со гас во Европа: Тој пазар останува релевантен за нас

  Москва е подготвена да го врати снабдувањето со гас во Европа преку гасоводот Јамал-Европа, изјави рускиот вицепремиер Александар Новак за државната новинска агенција ТАСС. „Европскиот...

  Европа е погодена од најлошиот птичји грип во нејзината историја

  Повеќе од една година, Европа е зафатена од најлошиот птичји грип од сите оние што некогаш се појавиле на нејзината почва, предупредија во вторникот...

  Мака мачат од недостиг од лекари: Им нудат 50.000 евра, но никој не одговара

  Во криза што ја зафати цела Европа, мал град во рурална Франција би можел да остане без медицински центар бидејќи не може да привлече...

  Складиштата за гас во Европа се полни. Еве што доведе до тоа

  Европа во моментов има целосно складирање на гас поради комбинацијата на топлото време и успешната набавка. Значителен пад имаше и на цените на бензинот,...

  Изминатото лето во Европа беше најжешкото во историјата на мерењата

  Изминатото лето во Европа беше најжешкото во историјата, а екстремните суши сега се 20 пати поверојатно, предупредува меѓународен истражувачки тим кој ја проучувал содржината...

  Во Европа се појави нов проблем со дистрибуција на гасот

  Американскиот извозник на течен природен гас (LNG) Freeport LNG изјави дека нема целосно да го обнови производството во оштетената фабрика за втечнување гас до...

  Алармантен извештај: Речиси половина од Европа во опасност од суша

  Речиси половина од Европа е загрозена од суша, се вели во извештајот на Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија (JRC) објавен во понеделникот. Во извештајот...

  Делови од Европа погодени од топлотен бран!

  Со високите температури до 43 Целзиусови степени во Шпанија и Португалија, Западна Европа во вторникот беше погодена од втор топлотен бран за едвај еден...

  Latest news