More

  Семки од лимон – вистинско богатство на здравјето

  spot_img

  Лимонот е здрав, но не треба да се занемарат придобивките од неговите семки.

  Познато е дека лимонот може да биде исклучително корисен за нашето здравје, најмногу поради фактот што е богат со витамин Ц. Но, дали знаевте дека неговите семки се и одличен извор на корисни материи?

  Семките од лимон можете да ги консумирате така што прво ќе ги сомелете, а потоа ќе ги измешате со вода, ќе ја зовриете течноста и ќе ја испиете.

  Пастата од јама од лимон може да се користи и како додаток на разни јадења. Имајте на ум дека не е добро да внесувате повеќе од околу три до пет семиња истовремено, пишува bodieko.si

  Ако не ги сомелете пред јадење, нема да ви наштетат, но најверојатно нема да се сварат.

  Најважните позитивни ефекти што може да ги донесе редовното консумирање на семиња се следниве:

  Заштита од оксидативен стрес
  Слично на лимоните, во семките наоѓаме и многу витамин Ц, кој е еден од пофалените антиоксиданси (100 g кора од лимон содржи околу 47 mg витамин Ц).
  Тие се и добар извор на лимоноиди и флавоноиди.Со конзумирање на семки од лимон можете да му обезбедите на вашето тело важни антиоксиданси кои ќе го неутрализираат негативното влијание на слободните радикали. Ова ќе го намали ризикот од оксидативен стрес, а со тоа и од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес тип 2 и други болести.

  Истражувачите откриле дека екстрактот од кора од лимон може да биде корисен за спречување на компликации кај луѓето со дијабетес. Може да ја намали количината на шеќер во крвта, како и количината на гликолизиран хемоглобин (HbA1c). Антиоксидансите во парчињата лимон се исто така во голема мера одговорни за опишаните позитивни ефекти поврзани со дијабетесот.

  Аналгетски ефект
  Можно е да се направи висококвалитетно масло од семки од лимон, кое е еден од одличните природни аналгетици.

  Се вели дека маслото од семе од лимон има многу позитивно влијание на деловите од мозокот поврзани со перцепцијата на болката, што обезбедува аналгетски ефект.

  Стимулација на формирање на колаген
  Еден од главните виновници за забрзаното стареење на кожата е забавувањето на производството на колаген.
  Колагенот е исклучително важен структурен протеин одговорен за напнатоста и еластичноста на кожата. Се очекува постепено намалување на количината на колаген, но за некои овој процес е особено брз.

  Еден од најдобрите начини да го забавите стареењето на кожата е да го зголемите внесот на витамин Ц.

  Не само што е одличен антиоксиданс кој ја штити кожата од УВ зраците и другите негативни ефекти одговорни за забрзаното стареење на кожата, туку витаминот Ц е важен и за создавање на самиот колаген.

  За да може нашето тело да синтетизира колаген, мора да има доволно витамин Ц на располагање.

  Помага во борбата против инфекциите
  Екстрактот од семе од лимон може да биде корисен за превенција и побрза контрола на разни инфекции, вклучително и габични, пренесува City Magazine.

  Утврдено е, на пример, дека супстанците во кората од лимон може да го намалат ризикот од прекумерен раст на кандида, позната габична габа која во случај на прекумерен раст може да предизвика голема штета. Секако, поради витаминот Ц, парчињата лимон се одличен избор за природно зајакнување на имунолошкиот систем.

  Ја подобрува меморијата и концентрацијата
  Дали чувствувате дека вашата меморија не е најдобра во последно време? Можеби забележувате дека ви е доста тешко да се соберете?

  Со овие симптоми, се разбира, има смисла прво да се исклучат посериозни проблеми. Ако се покаже дека не е ништо посериозно (на пример, раните знаци на Алцхајмерова болест), тогаш постојат природни лекови кои можат да му помогнат на вашиот мозок да работи.

  Меѓу нив е маслото од семе од лимон, кое може да биде многу корисно за меморијата и концентрацијата, а наводно помага и за подобрување на расположението, бидејќи е откриено дека позитивно влијае на рецепторите за допамин и серотонин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img