More

  Се расипала климата во авионот, патниците почнале да се онесвестуваат

  spot_img

  Патниците кои требало да летаат од Грција за Катар доживеале непријатно искуство кога им откажала климатизацијата на нивниот авион додека биле на пистата на атинскиот аеродром.

  Како што пишува Дејли Мејл, патниците биле задржани во авионот без можност за излез 3,5 часа додека температурата надвор од авионот достигнала максимални 34 степени Целзиусови.

  „Патниците беа задржани во авионот 3,5 часа со затворени врати и без клима. По некое време на патниците им даваа вода и сокови, што воопшто не беше доволно да се опорават откако поминаа толку многу време во услови слични на сауна“, пишуваат медиумите.

  Меѓу патниците на летот на „Катар ервејс“ имало и неколку спортисти кои требало да се натпреваруваат на тајландскиот боксерски шампионат.

  На снимките објавени на социјалните мрежи се гледаат неподносливите услови во авионот, каде патниците биле изложени на високи температури, што резултирало со неколку случаи на несвестица.

  Јужноамериканскиот спортски терапевт Гарт Колинс сподели неколку видеа на социјалните мрежи во кои ја опишува ситуацијата како пекол, истакнувајќи дека патниците биле дехидрирани и принудени да поднесуваат екстремни услови.

  По 3,5 часа задржување, на патниците конечно им било дозволено да се симнат и да отидат до зградата на аеродромот. Сепак, летот пристигнал на својата дестинација, Доха, речиси 28 часа по закажаното време за слетување.

  Климатизацијата во комерцијалните авиони обично е дизајнирана да одржува удобна температура во кабината за време на летот, но кога авионот е приземјен на пистата, одржувањето на такви услови може да биде предизвик.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img