More

  Хаос во Аргентина: Десетици повредени во протести, автомобили во пламен, претседателот ги нарече „терористи“

  spot_img

  Бојно поле. Вака дел од аргентинските медиуми ја опишаа ситуацијата која се случи во Буенос Аирес каде демонстрантите се судрија со полицијата. Луѓето се собраа пред Конгресот пред пратениците да му дадат првично одобрение на Сенатот за реформи за намалување на буџетот.

  Пакетот реформи, предложен од десничарскиот претседател Хавиер Милеи за заживување на болната економија во земјата, вклучува прогласување вонредна состојба, намалување на пензиите и намалување на работничките права. На мерките се спротивставуваат левичарските политички партии, синдикатите и општествените организации. Но, предлогот, кој првично беше изедначен со 36-36 во Сенатот, беше привремено усвоен во средата откако претседателот на Домот, потпретседателката Викторија Виљаруел, го отфрли резултатот, јавува Би-Би-Си.

  „За оние Аргентинци кои страдаат, кои чекаат, кои не сакаат да ги видат своите деца како ја напуштаат земјата… Мојот глас е потврден“, рече Виљаруел. Предлог-законот од 328 члена сега ќе се разгледува точка по точка пред неговото целосно одобрување да се очекува во четврток. Потоа ќе се врати во Долниот дом за конечна одлука.

  До судири меѓу полицијата и демонстрантите дојде кога демонстрантите се обидоа да се пробијат до Конгресот и фрлаа со камења кон полицајците кои ги испрскаа со солзавец. Десетици демонстранти, како и неколку претставници на опозицијата побараа медицинска помош. Најмалку 20 полицајци се исто така повредени, соопштија официјални лица. Безбедносните сили соопштија дека уапсиле 15 лица. Запалени се и возила

  Кабинетот на претседателот Милеи објави соопштение во кое тој им се заблагодари на безбедносните сили за задушувањето на протестите, а демонстрантите ги нарече „терористи“ кои се обидуваат да извршат државен удар. „Ќе ја промениме Аргентина, ќе ја направиме најлибералната земја во светот“, рече Милеи на конференцијата.

  По значителни измени и дополнувања, Долниот дом го одобри законот во април, што предизвикува големи раздор. Милеи ја презеде функцијата во 2023 година, откако вети дека ќе ја намали јавната потрошувачка. Додека беше на кампањата, тој дури мавташе со моторна пила додека држеше говор за да ја симболизира својата решеност да го стори тоа. Оттогаш, тој го преполови кабинетот, скрати 50.000 работни места во јавниот сектор, суспендираше нови договори за јавни работи и ги укина субвенциите за гориво и транспорт, иако годишната инфлација се приближи до 300 отсто.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img