More

  „Се чувствував како да добивам струен удар“ – потоа дознала дека има рак

  spot_img

  Секоја вечер, кога Керол Мекгахи легнувала, се чувствувала како да ја удрила струја…

  Интензивни болки ѝ поминуваа низ нозете и по рацете.

  Мајката на две деца од Западен Лотиан, Шкотска, од болки не можела да спие ниту да ги затвори очите.

  Кога отишла на лекар, и дале лекови против болки за болките во грбот, но Керол знаела дека нешто посериозно не е во ред.

  „Се чувствував како да сум приклучен“, изјави 56-годишниот Мекгеј за Би-Би-Си Скотланд Њуз.

  „Тоа е интензивно чувство на печење кое не престанува. Не можете нормално да ја почувствувате кожата или рацете. Полошо е од игла, многу е поболно“, објасни таа.

  Керол почувствува страв и паника кога тоа почна да се случува и во текот на денот.

  Затоа се вратила на лекар и по речиси една година тестови и анализи и бил дијагностициран миелом, неизлечив рак на крвта.

  Керол доби шест месеци хемотерапија во Општата болница од октомври 2022 година и сега е во ремисија.

  „На почетокот се сожалувате себеси…“
  „На почетокот се сожалувате себеси“, рече таа.

  „Знам дека тоа е неизлечива болест и дека ќе се врати. „Секогаш кога добивате болка, мислите: „Дали се вративте?“ – вели Керол.

  Таа, како што вели, сега сака да го живее моментот и да се обиде да го „извади од памет“.

  „Понекогаш се чувствувате како да живеете од резултат од тест до резултат од тестот, на секои три месеци“, рече таа.

  „Знам дека секогаш ќе биде таму и не го игнорирам, но се обидувам да продолжам понатаму и да не дозволувам тоа да биде мојот главен фокус“, рече МекГатчи.

  Таа исто така открива дека забавата со нејзиниот сопруг Мајкл навистина ѝ помага да ги држи подалеку мислите за ракот. „Тој е фантастичен“, вели Керол, која исто така има планирано многу повеќе патувања – таа ќе оди во Канада да го посети својот син Рос, а нејзината ќерка Ема ќе се омажи подоцна во текот на годината.

  Керол, која има и две посиноци, сега е на лекови за нерви, кои и помагаат да не ги почувствува електричните удари.

  Проблем со нејасни симптоми
  „Сè уште го чувствувам на врвовите на прстите на рацете и нозете, но повеќе не се шири нагоре или надолу по моите раце. Ако не се чувствувам добро или ако имам вирус или настинка и ми се врати. „Се чувствувам како прстите да ми се изгорени и постојано ги имам овие симптоми“, додава тој.

  Д-р Софи Кастел, извршен директор на Myeloma UK, рече дека и покрај тоа што е трет најчест тип на рак на крвта, миелом често е тешко да се дијагностицира.

  Тоа е затоа што неговите симптоми, вклучувајќи болки во грбот, лесно кршење на коските, замор и повторливи инфекции, се нејасни и често се поврзуваат со обично стареење.

  „Секој ден се брои кога чекате дијагноза, но една третина од пациентите го посетуваат својот матичен лекар најмалку три пати пред да им биде поставена дијагнозата“, рече таа.

  Една од најголемите пречки останува брзото идентификување на симптомите пред да се направи премногу штета.

  „Знаеме дека лекарите и пациентите можат да користат многу различни јазици за да ги опишат истите симптоми“, вели докторот.

  Таа рече дека сега поставиле „преведувач на симптоми“ на социјалните мрежи во обид да им помогнат на лекарите и пациентите да ја фатат болеста порано.

  Керол вели дека за нејзина среќа, ракот бил отстранет пред да се оштети некој орган.

  „Мојот совет би бил: Го знаете вашето тело, затоа бидете погласни и потрудете се во комуникацијата со докторот, наместо да ги прифаќате нивните зборови дека нема причина за грижа. Мора да им верувате на вашите инстинкти и не се срамете да продолжите да се враќате на лекар“, додава тој.

  Лекарите, вели тој, треба да побараат тест на крвта доколку пациентот има слични симптоми.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img