More

  Божо Ковачевиќ: Овој потег покажува дека Путин е нервозен

  spot_img

  Поранешниот хрватски амбасадор во Русија, Божо Ковачевиќ, во живо со Сандра Крижанец во студиото N1 коментираше за одржувањето на самитот во Швајцарија, кој имаше за цел да покаже поддршка за Украина.

  Ковачевиќ вели дека потполно не доаѓало предвид рускиот претседател Владимир Путин да се појави непоканет на овој самит, како и дека целосно не доаѓа предвид и тој да биде поканет. „Проблемот со овој самит е што тие треба да разговараат за примирје и не сакаат да ја поканат страната што учествува во конфликтот. САД се обидоа да организираат самит како што се организира по завршувањето на војната, кога е јасно кој е победник, а кој губитник. Ова требаше да биде победнички сет, а бидејќи не одговараше на ситуацијата на теренот, јасно беше дека нема да успее“, вели Ковачевиќ.

  „Целта беше да се прошири кругот на земји кои ја финансираат Украина, бидејќи товарот на војната станува сè потешко за Европа да го поднесе“, вели тој.

  Ковачевиќ укажува и на фактот дека 12 земји не сакаа да ја потпишат декларацијата на крајот на самитот поради примена на двојни стандарди. „Јасно е дека Русите мора да ги напуштат окупираните територии. САД не помислуваат да организираат сличен самит за да го принудат Израел да се откаже од окупацијата, Израел беше еден од учесниците на овој самит. Во објаснувањето, JAR прашува зошто не правите ништо против Израел, кој ги држи палестинските територии под окупација и врши масовни убиства на цивили во Газа“, вели тој.

  Понудата на Путин
  Зборувајќи за предлогот на Путин за примирје, Ковачевиќ вели: „Тоа е предлог Украина да капитулира“. Тој побара украинската армија да се повлече од тие четири окупирани региони кои Русија не ги контролира целосно“.

  „Тој предлог зборува за неговата нервоза. Тоа што самитот во Швајцарија пропадна не е негова заслуга. Неговото инсистирање на примирје ја покажува неговата нервоза. Со постојана поддршка на Западот, Украина може долго да војува, а прашање е колку Русија може да издржи без да биде принудена на масовна мобилизација. Прашањето е колку од нив го поддржуваат“, вели тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img