More

  Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во руската енклава Калининград за да се сретне со студенти

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во руската енклава Калининград за да се сретне со студенти, јави РИА Новости и објави снимка во живо од средбата. Летот на Путин долг 6.500 километри, од Чукотка на крајниот исток на Русија до Калининград беше следен на социјалните мрежи – но и од девет авиони од земјите на НАТО и Шведска во делот на Европа.

  Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека посетата не е „порака“ до земјите на НАТО, туку дека тоа е обична работа на шефот на државата, објави рускиот портал Спутник.

  Порталот Флајтрадар24 забележа дека авионот на рускиот претседател бил придружуван од следните авиони:

  – Бука 350 Кинг Ер АЛСР на француското воено воздухопловство – електронски извидувачки авион;
  – Boeing RC-135W Rivet Joint на британските кралски воздухопловни сили – голем стратешки извидувачки авион;
  – Boeing RC-135W Rivet Joint NATO – авиони за детекција и контрола на радар со долг дострел;
  – два авиони Еурофајтер Тајфун на германското воздухопловство;
  – Ербас А330-243МРТТ НАТО – поддршка за полнење гориво за борбени авиони;
  – Saab S100D Argus од шведските воздухопловни сили – авиони за детекција и наведување со долг дострел;
  – Шведски воздухопловни сили Gulfstream IV S102B Korpen – електронски извидувачки авион.

  Калининград се граничи со Полска и со Литванија, а излегува на Балтичкото Море. Коридорот Сувалки од стотина километри во Полска кој го дели Калининград со Белорусија се смета за европско „буре барут“ во услови кога односите меѓу Истокот и Западот се затегнати.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img