More

  Првите снимки на јапонската сонда од Месечината: местото на слетување е промашено за 55 метри

  spot_img

  На прес-конференцијата беа претставени првите снимки испратени на Земјата од лунарната сонда на јапонската вселенска агенција JAXA. Таа го пропушти планираното место за слетување за само 55 метри.

  Јапонската вселенска агенција JAXA ги објави првите снимки од Месечината испратени на Земјата со нејзината сонда за истражување на Месечината (SLIM), пренесува француската новинска агенција АФП. За време на мекото слетување на површината на единствениот природен сателит на Земјата, го пропушти планираното место за слетување за само 55 метри.

  На снимката се гледа сондата паркирана под благ агол на сива карпеста површина, додека падините на Месечината се издигнуваат во далечината, според АФП.

  Седум пати побрз од патнички авион
  Сондата се спушти на Месечината со брзина од околу 1.700 метри во секунда, што е околу седум пати побрзо од брзината на просечниот патнички авион. Непосредно пред слетувањето, лансираше две мали лунарни возила, едното со предавател, а другото дизајнирано да се движи околу површината на Месечината и да пренесува слики.

  Нејзината цел беше да слета на стотина метри од одреденото место за слетување, но сондата ја надмина таа цел, пропуштајќи го планираното пристаниште за само 55 метри. При слетувањето, беа откриени проблеми со неговите соларни ќелии, кои не произведуваа енергија, па JAXA го исклучи со 12 проценти енергија од батеријата.

  „Доколку во иднина сончевата светлина падне на Месечината од запад, веруваме дека постои можност за производство на енергија“, ја објасни агенцијата својата одлука за исклучување.

  Со слетувањето на сонда на Месечината, Јапонија стана петта земја во светот, по САД, Русија, Кина и Индија, која успешно ја спроведе сложената процедура на меко слетување на единствениот природен сателит на Земјата. Успехот ќе го врати високотехнолошкиот вселенски сектор во Јапонија по двете неуспешни мисии на Месечината и неодамнешните ракетни неуспеси.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img