More

  Зеленски повика на меѓународна истрага за авионската несреќа, Москва се согласува

  spot_img

  Во средата вечерта, украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на меѓународна истрага за падот на рускиот авион. Според Москва, во него загинале 65 украински воени затвореници. Москва исто така смета дека треба да се покрене меѓународна истрага за настанот.

  „Очигледно е дека Русите си поиграа со животите на украинските затвореници, со чувствата на нивните роднини и со емоциите на нашето општество“, изјави вчера украинскиот претседател Володимир Зеленски по падот на авионот во руската погранична област Белгород.

  Тој додаде дека неговата влада ќе инсистира на меѓународна истрага за инцидентот, за што Русија веднаш ја обвини Украина, велејќи дека станува збор за терористички чин.

  Портпаролот на Кремљ Димитриј Песков денеска во одговор рече дека и Москва се согласува со потребата од меѓународна истрага, „која се однесува на истрагата за злосторствата на режимот во Киев“.

  Украинскиот народен правобранител Дмитро Лубинец, кој учествува во размената на затвореници, денеска соопшти дека Киев ги поканил Обединетите нации и Меѓународниот комитет на Црвениот крст да ја проверат областа каде, според Москва, се урнал авионот. Тој оцени дека Москва нема да го дозволи тоа.Украинската служба за безбедност ќе спроведе истрага
  Во меѓувреме, украинската служба за безбедност СБУ отвори кривична истрага за соборувањето на рускиот воен авион во регионот Белгород, особено за прекршување на воениот закон. Таа најави и дека презема низа мерки за расветлување на сите околности на престрелката. Во исто време, таа не прецизираше, но во престрелката е вклучен Киев, и дека во авионот имало украински затвореници, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Руските власти тврдеа дека украинските затвореници требало да бидат пренесени во Белгород, бидејќи истиот ден требало да бидат разменети за заробени руски војници. За да се случи размената во среда, која подоцна беше откажана, беше потврдена и во Киев.

  На барање на Москва, Советот за безбедност на Обединетите нации ќе расправа за инцидентот на вонреден состанок попладнево по њујоршко време, соопшти француското претседателство на Советот за безбедност.

  Песков во Москва предупреди дека инцидентот може да влијае на понатамошната размена на затвореници со Украина. Според Киев, има повеќе од 8.000 Украинци во руско заробеништво, од кои повеќе од 1.600 се цивили, пренесува AFP.

  Во средата, околу 11 часот по локално време, или околу 9 часот по средноевропско време, рускиот авион се урна во близина на селото Јаблоново, на приближно 70 километри од украинско-руската граница. Според Москва, покрај 65 украински воени затвореници, во авионот имало и шест членови на екипажот и три придружници, од кои сите загинале.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img