More

  Рускиот напад го вклучи алармот во Варшава

  spot_img

  Авионите на НАТО беа подигнати поради рускиот напад на Украина.

  Оперативната команда на полската војска соопшти дека авионите на оваа земја и другите сојузници на НАТО синоќа и утрово беа подигнати за да го заштитат полскиот воздушен простор по извештаите за руски ракетни напади врз Украина.

  Ова беше објавено во командна објава на социјалната мрежа Икс. Во текот на изминатата ноќ и утро, руските сили извршија ракетни напади врз неколку украински области. Киев Индепендент јавува дека неколку новинари на овој медиум слушнале експлозии околу четири часот утринава.

   

   

  Олех Кипер, гувернерот на регионот Одеса, објави дека експлозиите се случиле во градот Одеса во пет часот по локално време. Градската управа на Киев соопшти дека едно лице е повредено во главниот град на Украина. Се известува дека избувнале пожари во два квартови на Киев и таму биле испратени пожарникари.

  Се наведува дека сирените во поголемиот дел од Украина биле исклучени во 04:45 часот, а во останатите области во 5:15 часот. Сепак, само еден час подоцна, во 6:15 часот, тревога за воздушна закана беше повторно активирана низ Украина, бидејќи украинските воздухопловни сили објавија предупредување за дојдовни проектили истрелани од руски борбени авиони МиГ-31.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img