More

  Се воведува дополнителна царина од 25% за електричните автомобили од Кина

  spot_img

  Европската комисија денеска ќе ги извести производителите на автомобили за својата намера да воведе дополнителни царини до 25% за увезените кинески електрични возила (ЕВ) од следниот месец, објави Фајненшл тајмс, цитирајќи луѓе запознаени со одлуката.

  Шведска, Унгарија и Германија не ја одобруваат таа одлука, стравувајќи дека тоа може да доведе до скапа трговска војна со Пекинг.

  Сепак, лобирањето од страна на владата на германскиот канцелар Олаф Шолц не даде резултати, изјави за ФТ лице запознаено со ова прашање, кое исто така рече дека од комисијата се очекува да ги зголеми тарифите на околу 35%.

  фото: pixabay.com

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img