More

  Русите напаѓаат во Вовчанск со тактиката од Авдеевка

  spot_img

  Тактиката што ја сруши Авдеевка сега се применува во Харков, a тоа се лизгачки бомби со наведување. Масовната употреба на вакви бомби од страна на руските сили е релативно неодамнешен феномен, кој се покажа како катастрофален за украинските сили во последните месеци. Нивната предност е што се евтини за производство, додаваат преклопни крила и сателитска навигација на старите советски бомби, а од друга страна, тие се исклучително деструктивни.

  – Нема зборови со кои може да се опишат последиците од нападот со слајд-бомба. Дојдете и ги гледате луѓето како лежат таму, тие се растргнати – рече шефот на полицијата во Вовчанск, Олексиј Харковски одблиску ги видел штетите што може да ги предизвикаат клизните бомби, пишува Би-би-си.

  Русија може да складира големи количества на лизгачки бомби бидејќи тие се прилично лесни за производство, а според експертот за воздухопловните сили и воената технологија проф. Џастин Бронка, Русија има стотици илјади бомби од Советскиот Сојуз во своите магацини.

  Русите можат да ги произведуваат лесно, евтино и во големи количини, а украинската армија се плаши од нив бидејќи предизвикуваат уништување кое тешко се спречува. Се верува дека тие употребиле повеќе од 200 касетни бомби во нападот врз северниот украински град Вовчанск само минатата недела за време на актуелната руска офанзива кај Харков.

  Претседателот на Украина Володимир Зеленски рече дека само во март биле фрлени 3.000 такви бомби на земја во Украина.

   

   

   

  Во неодамнешниот извештај на Центарот за анализа на европската политика (ЦЕПА) се наведува дека бомбите со лизгање биле одлучувачки за заземањето на некогаш силно утврдениот клучен источен град Авдеевка во февруари. И сега тие го користат истиот метод за напади врз Харков, додека Украина се бори да се спротивстави на тој метод.

  – Во текот на изминатите шест месеци, често бевме погодени од бомби, можеби пет до десет бомби неделно… но овој месец ги имаше повеќе од кога било – рече началникот на полицијата во Вовчанск.

  Руските сили успешно напредуваа во регионот на селото Липци во областа Харков и конечно ги контролираат главните точки и дел од патиштата што ги користат вооружените сили на Украина, изјави шефот на администрацијата на тој регион Виталиј Ганчев.

  – Вооружените сили на Русија постепено ја израмнуваат линијата на фронтот во регионот Харков. Најкритична точка во регионот Харков е градот Вовчанск, додека северниот дел на градот е целосно ослободен, односно руските сили контролираат 40 проценти од градот – рече Ганчев.

  Според неговите зборови, вооружените сили на Украина префрлиле дел од силите од правец на Купјан и од областа Краматорск во Вовчанск и имаат задача да ја спречат офанзивата на руската армија.

  – Тие многу добро знаат дека Волчанск е стратешко место и дека мора да го задржат. Мислам дека задачата на военото раководство на Украина е токму тоа – да го задржи по секоја цена – посочи тој.

  Министерството за одбрана на Русија вчера соопшти дека руската армија ја ослободила Белогоровка во Луганската Народна Република.

  „Успехот го постигнаа единиците на воената група „Југ“, кои потоа зазедоа поповолни позиции на фронтот“, се наведува во соопштението.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img