More

  Израел несоодветно ги третира палестинските затвореници од Газа, анализира Би-Би-Си

  spot_img

  Медицинските работници во Израел изјавија за Би-Би-Си дека палестинските затвореници од Газа рутински се држат врзани за болничките кревети, со врзани очи, понекогаш голи и принудени да носат пелени – практика што еден лекар рече дека е „мачење“.

  Свиркач детализираше како процедурите во една воена болница „рутински“ се спроведувале без лекови против болки, предизвикувајќи „неприфатлива болка“ кај затворениците. Друг свиркач рече дека лековите против болки биле користени „селективно“ и „на многу ограничен начин“ за време на инвазивна медицинска процедура на затвореник од Газа во јавна болница.

  Тој, исто така, рече дека на критично болните пациенти кои се чуваат во импровизирани воени објекти, не им се дозволува соодветно лекување поради неподготвеноста на јавните болници да ги префрлат и лекуваат.

  Еден затвореник, однесен од Газа на испрашување од страна на израелската армија, а подоцна ослободен, изјави за Би-Би-Си дека неговата нога мора да биде ампутирана затоа што му било одбиено лекување за инфицирана рана.

  Виш лекар кој работи во воената болница во центарот на обвинувањата негираше дека какви било ампутации биле директен резултат на тамошните услови, но ги опиша оковите и другите стеги што ги користеле стражарите како „дехуманизација“.

  Израелската армија соопшти дека затворениците во објектот биле третирани „соодветно и внимателно“.

   

   

   

   

  Двајцата свиркачи со кои разговараше Би-Би-Си беа на позиција да го проценат медицинскиот третман на затворениците. И двајцата побараа да останат анонимни поради чувствителноста на прашањето меѓу нивните колеги.

  Нивните извештаи се поддржани од извештајот , објавен во февруари од страна на Лекарите за човекови права во Израел, во кој се вели дека израелските цивилни и воени затвори станале „апарат за одмазда и одмазда“ и дека се кршат човековите права на затворениците – особено нивните право на здравје.

  Во меѓувреме, трае војната во Газа, а Меѓународниот кривичен суд во Хаг објави налог за апсење за израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, но и за неколку од лидерите на Хамас.

  Додека светот ја сведочи хуманитарната криза која се одвива во Газа, „Гардијан“ пишува дека поединечни членови на израелските безбедносни сили(ИДФ) ги наведуваат израелските екстремно десничарски активисти и доселеници од Израел до локацијата на камионите со помош кои доставуваат витални резерви во Газа, овозможувајќи им на групите да ги блокираат и вандализираат конвоите, според повеќе извори.

  Доселениците од Израел кои ги пресретнуваат виталните хуманитарни резерви во појасот добиваат информации за локацијата на камионите со помош од членови на израелската полиција и војска, изјави за Гардијан портпаролот на главната израелска активистичка група која стои зад блокадите.

  Тврдењето за дослух на членовите на безбедносните сили е поткрепено со пораки од интерни групи за разговор на интернет прегледани од Гардијан, како и со сметки од голем број сведоци и активисти за човекови права.

  Оние кои ги блокираат возилата велат дека помошта што ја носат Хамас ја пренасочува наместо да им биде доставувана на цивили на кои им е потребна, барањето што агенциите за помош го отфрлаат.

  Видеата минатата недела покажаа конвои со помош блокирани и вандализирани од израелски доселеници на контролниот пункт Таркумија, западно од Хеброн на Западниот Брег окупиран од Израел. Инцидентот, во кој активистите фрлаа кутии со залихи на земја , предизвика бес, при што Белата куќа го осуди нападот како „целосно и крајно неприфатливо однесување“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img