More

  Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

  spot_img

  Русија од сабота ќе престане да испорачува струја на Финска поради неплатени сметки, објави во петокот снабдувачот на РАО Nordic Oy, кој е 100% во сопственост на руската компанија ИнтерРАО.

  Одлуката беше објавена во време на растечки тензии меѓу Москва и Хелсинки поради одлуката на Финска да влезе во НАТО „без одлагање“, што е пресвртница во досегашната политика на Финска по руската инвазија на Украина.

  RAO Nordic Oy, со седиште во Хелсинки, соопшти дека не добила пари за електрична енергија испорачана во Финска од 6 мај, се вели во соопштението на групата.

  „Ова е вонредна ситуација што се случи за прв пат по повеќе од 20 години“, велат од компанијата, објаснувајќи дека нема средства за работа, па затоа била „приморана да го прекине увозот на струја од 14 мај“.

  „Се надеваме дека ситуацијата наскоро ќе се подобри“ и дека испораките од Русија ќе продолжат, додаде групата.

  Финскиот претседател и премиер во четвртокот изразија подготвеност за влез на Финска во НАТО „без одлагање“, а Кремљ рече дека таквата одлука „секако“ е закана за Русија.

  Русија „ќе биде принудена да преземе реципрочни мерки, воено-технички и други, со цел да ја загрози нејзината национална безбедност“, одговори руската дипломатија.

  Главниот увозник на електрична енергија од Русија на нордиските пазари, РАО Нордик работи во Европската Унија од 2002 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img