More

  Рецепти со аспарагус: Имаме три одлични јадења со омилената пролетна храна

  spot_img

  Аспарагусот е сезонска храна која е најдостапна во април, а со него лесно и брзо се подготвуваат разни јадења. Некои од јадењата за кои аспарагусот е идеална состојка се крем супа, рижото и киш.

  Аспарагусот е здрава храна со специфичен мирис и специфичен вкус. Тие се добри за функционирањето на бубрезите, црниот дроб и белите дробови, а се препорачуваат и како зеленчук за дијабетичари.

  Постојат повеќе од 200 видови аспарагус, а повеќето од нив се наоѓаат во Африка, Медитеранот и Азија.

  Најдобрите рецепти со аспарагус
  Аспарагусот е исклучително хранлива храна која во своите 20 калории на сто грама е богата со витамини К, А и Ц, калиум, фосфор и растителни влакна.

  Поради својот состав, тие се одлични за намалување на крвниот притисок, одржување на здраво варење, одржување на здравјето на коските и слично.

  Но, со оглед на тоа дека аспарагусот е сезонска храна која е најдостапна во април, потребно е добро да го искористите тој период и да го вклучите во секојдневната исхрана.

  Затоа, во продолжение ви претставуваме три рецепти со кои ќе подготвите едноставни јадења од аспарагус.

  1. Киш без тесто со аспарагус
  Состојки:

  – 50 гр путер

  – 200 гр аспарагус

  – една рака сечкана сланина

  – 1 кромид со средна големина

  – 3 чешниња лук

  – 5 јајца

  – 200 мл млеко

  – 100 гр рикота сирење

  – 50 гр ементалер

  – 50 гр пармезан

  – сол, бибер, свеж магдонос

  Подготовка:

  Загрејте ја рерната на 190 степени и за тоа време искинете ги аспарагусот на парчиња долги приближно 2 сантиметри и бланширајте ги во зовриена, посолена вода три минути.

  Исцедете ги и оставете ги на страна.

  Сланината пропржете ја во тава додека не стане крцкава, па ставете ја на хартиена крпа и оставете ја да се излади. Во истото тавче каде што сте ја пржеле сланината, ставете го путерот и во него пропржете ги сечканиот кромид и лук десет минути. Исклучете го огнот и покријте.

  После тоа, во сад изматете јајца со млеко и додадете рикота и зачини. Потоа измешајте половина од ренданиот ементалер и пармезанот, сланината и кромидот. Истурете сè во огноотпорен сад за печење кој претходно сте го подмачкале, одозгора ставете ги аспарагусот и посипете со другата половина од ренданото сирење.

  Печете околу 30 минути или додека одозгора не се формира златна кора.

  2. Крем супа од аспарагус
  Состојки:

  – 200 гр аспарагус

  – 1 морков

  – 1 компир

  – 3 чешниња лук

  – гранче свеж магдонос

  – парче корен од целер со големина на орев

  – 3 лажици маслиново масло

  – сол и бибер по вкус

  – 20 мл крем за готвење

  Подготовка:

  Аспарагусот искинете го на парчиња со големина приближно два сантиметри, а другиот зеленчук исечете го на поголеми парчиња.

  Во тенџере загрејте малку масло и кратко пропржете ги аспарагусот. Додадете го другиот зеленчук, покријте го со вода, посолете и бибер и варете околу 30 минути или додека целиот зеленчук не омекне. Кога зеленчукот ќе се свари, исечкајте го со миксер со стапче и додадете крем за готвење.

  Ќе добиете здрава крем супа од зеленчук.

  3. Рижото од аспарагус
  Состојки:

  – 3 лажици маслиново масло

  – 150 гр аспарагус

  – 1 кромид со средна големина

  – 3 чешниња лук

  – 1 мал морков

  – 1 шолја ориз

  – 50 мл крем за готвење

  – супа од зеленчук или вода

  – сол и црн пипер

  Подготовка:

  Во длабока тава загрејте го маслото, а потоа испржете го кромидот и морковот исечкан на коцки. Кога кромидот ќе стане проѕирен, а морковот ќе омекне, додадете го лукот и аспарагусот и пржете уште неколку минути. Додадете ориз на сè, пржете неколку минути, а потоа покријте со зеленчук или вода и зачинете по вкус.

  Гответе сè околу 20 минути, повремено мешајќи. Кога оризот ќе се свари и ќе го впие густинот, додадете го кремот за готвење, промешајте и послужете.

  Ви посакуваме добро да си поминете!

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img