More

  Реал го договори најголемиот договор во историјата за Мбапе

  spot_img

  Француските медиуми се уште се убедени и ја користат информацијата дека Килијан Мбапе на лето го напушта ПСЖ и доаѓа во Реал Мадрид.

  Мбапе одигра 288 натпревари за ПСЖ, постигна 241 и постигна 105 гола. Француските медиуми пишуваат дека тој по седум години како слободен играч си заминува од ПСЖ на крајот на сезоната. Реал го добива без отштета бидејќи договорот со ПСЖ му завршува за четири месеци.

  „Реалноста дека во овој случај не му оди во прилог на ПСЖ е дека нема простор за маневрирање за да се направи Мбапе понуда која не може да се одбие. Причината е ограничувањето кое им го наметнува финансискиот фер-плеј. Спортскиот директор Лукас Кампос во последните неколку недели неколку пати го повтори ова пред раководството на клубот. Ова не е проблем само во однос на сега сигурното заминување на Мбапе, туку и со кого да го замени. Затоа што ПСЖ мора да донесе капитал наместо Мбапе и со тоа да им покаже на навивачите дека не ја изгубил амбицијата или моќта. Ова дополнително ја комплицира позицијата на ПСЖ бидејќи на пазарот го нема Мбапе“, пишува L’Equipe.

  „Најголемата ѕвезда на францускиот фудбал ќе му се приклучи на најголемиот клуб во светот. Реал е многу оптимист. Зад сцената го договара најголемиот договор во клупската историја за капитенот на Франција. ПСЖ, но и неговите соиграчи од репрезентацијата знаат: Мбапе одлучи на крајот на сезоната да замине во клубот во кој отсекогаш сакал да се приклучи. Битката е изгубена“, додаде Ле Паризиен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img