More

  Катар: Хамас реагираше „суштински позитивно“ на договорот за примирје со Израел

  spot_img

  Посредникот во разговорите за ослободување заложници меѓу Израел и Хамас, Катар, вели дека палестинската милитантна група реагирала „суштински позитивно“ на предложениот договор за примирје со Израел, бидејќи групата го повтори своето барање за прекин на израелскиот напад врз Газа.

  За време на прес-конференцијата со американскиот државен секретар Антони Блинкен, катарскиот премиер Шеик Мохамед бин Абдулрахман бин Џасим Ал Тани во вторникот ја опиша реакцијата на Хамас на предлогот како „суштински позитивна“, без да наведе детали.

  Блинкен рече дека одговорот на Хамас на предлогот, кој беше посредуван од Катар, Египет и Соединетите Држави, бил доставен до израелските власти.

  Американскиот државен секретар моментално е на турнеја на Блискиот Исток и додаде дека со израелските власти ќе разговара за одговорот на Хамас кога ќе ја посети таа земја во среда.

  Зборувајќи пред новинарите во Доха во вторникот, Блинкен рече дека договорот е „суштински“, објави Ал Џезира.

  „Има уште многу работа да се заврши. Но, ние сè уште веруваме дека договор е можен и навистина неопходен и ќе продолжиме неуморно да работиме кон него“, рече тој.

  Хамас во соопштението рече дека неговите лидери разговарале за „сеопфатен договор за прекин на огнот… во позитивен дух“, вклучувајќи детали за обезбедување помош и засолниште, реконструкција, укинување на 17-годишната опсада и завршување на процесот на „размена на затвореници“.

  Катарскиот премиер Шеик Мохамед Ал Тани изјави дека има голем број предизвици со кои се соочуваат посредниците во текот на преговорите и дека настаните на теренот во Газа влијаат на текот на преговорите.

  „Се надеваме дека наскоро ќе видиме повеќе и повеќе резултати од тоа“, рече тој.

  Предложениот договор беше изготвен пред повеќе од седум дена од шефовите на американските и израелските разузнавачи на средба со египетски и катарски претставници.

  Хамас претходно изјави дека секој договор мора да доведе до дефинитивен крај на војната. Израел рече дека нема трајно да ја прекине војната додека Хамас не биде уништен.

  Добро упатени извори кои работат на разговорите рекоа дека примирјето ќе трае најмалку 40 дена, за време на кои Хамас ќе ги ослободи цивилите меѓу преостанатите заложници што ги држи. Следеа понатамошни фази, предавање на војници и тела на заложници, во замена за ослободување на Палестинците затворени во Израел.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img